Behiye AKSOY


Behiye AKSOY

Şarkıcı

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

19 EYLÜL 1933

DOĞUM YERİ

İstanbul

ÖLÜM TARİHİ

31 MAYIS 2015 (82)

BURCU

Başak


Behiye AKSOY Kimdir ?

19 Eylül 1933'te İstanbul’da dünyaya geldi. Annesi ve halasının müziğe aşina olmaları, piyano ve ud çalmalarından ve Müzeyyen SENAR ve Münir Nurettin SELÇUK’un o devirlerdeki siyah-beyaz filmlerde söylediği film şarkılarından feyiz alıp müziğe olan sevdası kendisiyle birlikte büyüyerek ortaokulu bitirdikten sonra Ankara Radyosu imtihanına girdi.

Maksim Gazinosu tarihinde, Zeki MÜREN’le yarışan tek kadın rakip olduğu dilden dile dolaşan Aksoy, platin rengi saçları, şık kostümleriyle kendisinden sonra yetişen şarkıcılara öncülük etti.

Karekteristik hareketleri, sahnedeki büyük dehası daima ayakta alkışlandı. Plakları öyle çok ilgi gördü ki sanatçıya başarılarından ötürü altın plak değil platin taç armağan edilirdi. Müziği bıraktığı 80'li yıllara kadar daima sevilen ve gözde sanatçılardan olmayı başardı.

2001 yılında alzheimer hastalığına yakalanan sanatçı, 2011 yılında birikimlerinin tamamını elinden çıkartarak huzurevinde yaşamayı tercih etti. Kaldığı huzur evinde 31 Mayıs 2015 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası