Nuri BOYTORUN


Nuri BOYTORUN

Güreşçi

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1908

DOĞUM YERİ

İstanbul

ÖLÜM TARİHİ

28 KASIM 1988 (80)

BURCU


Nuri BOYTORUN Kimdir ?

Mehmet Nuri Boytorun, Türk güreş tarihinde iz bırakan bir isimdir. 1908 yılında doğan Boytorun, 28 Kasım 1988'de hayata veda etmiştir. Spor kariyeri boyunca, 1928'de Amsterdam ve 1936'da Berlin Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi grekoromende başarıyla temsil etmiştir. Bu uluslararası platformlarda ülkesini onurlandırmıştır.

Boytorun, güreşteki üstün performansıyla dikkat çekmiş ve ardından 1932, 1933, 1934 ve 1935 yıllarında dört kez Balkan şampiyonu unvanını kazanmıştır. Bu başarılar, onun güreş dünyasında taht kurmasını sağlamış ve Türk spor tarihinde unutulmaz bir yer edinmesine vesile olmuştur.

Güreş kariyerinin yanı sıra, Boytorun 1948 Londra, 1952 Helsinki ve 1956 Melbourne Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye milli takımının teknik direktörlüğünü üstlenmiştir. Bu dönemde, Yaşar DOĞU, Celal ATİK, Gazanfer BİLGE, Ahmet KİREÇÇİ gibi birçok önemli Türk güreşçisinin yetişmesine rehberlik etmiştir. Onun yönlendirmesiyle, pek çok başarılı güreşçi yetişmiş ve Türk güreşinin zirvesinde yer almıştır.

Türkiye milli takımındaki görevinin ardından, Boytorun İtalyan milli takımının teknik direktörlüğünü üstlenmiştir. Bu süreçte de tecrübesini ve bilgisini uluslararası alanda göstermiş ve farklı bir ülkenin sporcularının yetişmesine katkı sağlamıştır. Sporcu kimliği kadar, teknik direktörlük kariyeriyle de güreş dünyasına damgasını vurmuştur.

Kişisel hayatında, Suheyla Boytorun'la evlenmiş ve Haluk ve Hamdi adında iki oğlu olmuştur. Mehmet Nuri Boytorun, güreş dünyasına yaptığı katkılarla ve başarılarıyla Türk sporunun önde gelen isimlerinden biri olarak anılmaktadır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası