Ömer Halis BIYIKTAY


Ömer Halis BIYIKTAY

Asker

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1883

DOĞUM YERİ

Erzincan

ÖLÜM TARİHİ

25 ARALIK 1939 (56)

BURCU


Ömer Halis BIYIKTAY Kimdir ?

Ömer Halis Bıyıktay, 1883'te Erzincan'da doğdu. Harp Okulu'nu başarıyla tamamladıktan sonra 1908'de Üsteğmen rütbesine yükseldi. Harp Akademisi'nde eğitim gördüğü sırada Trablusgarp Savaşı'na katıldı. Akademinin tatil edilmesiyle bir süre sonra eğitimine devam etti ve 1914'te Kurmay Yüzbaşı olarak mezun oldu, I. Dünya Savaşı'nda çeşitli görevlerde bulundu.

Türk Kurtuluş Savaşı'nda 23. Tümen Komutanı olarak aktif rol aldı. Bu süreçteki başarılarıyla öne çıktı ve Kaymakamlık ile Miralay rütbesine terfi etti. Savaşın ardından Kırmızı şeritli İstiklâl Madalyası ile ödüllendirildi. 1924'te Millî Savunma Bakanlığı Ordu Dairesi Başkanlığı'na getirildi.

Bıyıktay, yükselişini sürdürerek 1927'de Mirliva rütbesine terfi etti ve Paşa unvanını aldı. Farklı komutanlık ve yönetim görevlerinde bulundu; 1934'te Korgeneral rütbesine yükseldi. Trakya Manevraları'na katılmasıyla dikkat çekti ve 1937'de İstanbul Komutanlığı'na atandı.

Ancak, bu görevdeyken 25 Aralık 1939'da vefat etti. Ömer Halis Bıyıktay, askeri kariyeri boyunca pek çok önemli görevde bulunmuş, savaşlarda aktif rol almış ve birçok yükselme yaşayarak Türk askeri tarihinde iz bırakmış bir komutandı.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası