Ciguli


Ciguli

Şarkıcı

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1957

DOĞUM YERİ

Hasköy, BULGARİSTAN

ÖLÜM TARİHİ

31 EKİM 2014 (57)

BURCU


Ciguli Kimdir ?

Angel Yordanov Kapsov, sahne adıyla Ciguli olarak bilinen müzisyen ve akordiyon virtüözü, 1 Mart 1957'de Bulgaristan'ın Hasköy şehrinde dünyaya geldi. Asıl adı Ahmet olan Ciguli, Bulgaristan Türkü bir ailenin çocuğuydu ve babası Hüseyin adında bir hamaldı. Doğduğu dönemde ülkede Türkçe isimlerin kullanımı yasak olduğu için Ahmet adını resmi kayıtlara geçirememişti. Akordeon ustalığıyla tanınan Ciguli, çaldığı enstrümanı o kadar hızlı çalmasıyla ünlendi ki, Sovyet yapımı VAZ-2101 model otomobil Zhiguli'ye benzetilerek bu lakapla anılmaya başlandı.

Babasının vefatından sonra ailesine destek olmak amacıyla düğünlerde müzik çalmaya başlayan Ciguli, 1974 yılında Ayten Hanım ile evlendi ve İbrahim ile Ferdi adında iki oğlu dünyaya geldi. 1990 yılında Türkiye'ye gelen Ciguli, İstanbul'da düğünlerde ve restoranlarda akordeon çalarak kendi çapında tanınmaya başladı. Müzik kariyerine Türkiye'de devam eden sanatçı, 1993 yılında ilk albümünü çıkardı ve "Binnaz" adlı şarkısıyla geniş kitlelerce tanındı. 6. Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde "En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı" ödülünü aldı.

31 Ekim 2014 tarihinde Sofya'daki bir hastanede kalp rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybeden Ciguli'nin cenazesi memleketi Hasköy'de defnedildi. Sanatçı, müzik kariyeri boyunca birçok dizi, film ve reklamda rol aldı ve Türk müziğinde önemli bir yer edindi. Akordeon çalma becerisi ve sahne performanslarıyla tanınan Ciguli, Türk müziğine katkılarıyla unutulmaz sanatçılar arasında yerini aldı.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası