Yusuf KURÇENLİ


Yusuf KURÇENLİ

Yönetmen, Senarist

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1947

DOĞUM YERİ

Rize

ÖLÜM TARİHİ

22 ŞUBAT 2012 (65)

BURCU


Yusuf KURÇENLİ Kimdir ?

Yusuf Kurçenli, 1947 yılında Çayeli'nde doğdu ve Türk film endüstrisine önemli katkılarda bulunan bir film yönetmeni ve senarist olarak tanındı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde gazetecilik eğitimi aldı. Meslek hayatına 1973 ile 1980 yılları arasında TRT'de yapımcı ve yönetmen olarak çalışarak adım attı. TRT'deki çalışmalarının ardından 1983 yılında "Ve Recep Ve Zehra Ve Ayşe" adlı filmiyle yönetmenlik kariyerine başladı. Film endüstrisindeki ilerleyişini çeşitli ödüllerle taçlandıran Kurçenli, birçok filmi farklı festivallerde ödüllerle onurlandırıldı.

Filmografisinde, "Baba Evi" ve "Kurşun Kalem" gibi TV dizilerinin yönetmenliğini üstlendiği dönemler de oldu. Hayatı boyunca birçok filmde yönetmenlik yapmanın yanı sıra yapımcılık ve senaristlik de yaptı. 22 Şubat 2012'de vefat etti ve cenazesi Ulus Mezarlığı'nda defnedildi.

Kurçenli'nin filmografisindeki eserler arasında 1990 yılında çektiği "Karartma Geceleri" ile Yunus Nadi Ödülleri'nde En İyi Film ödülünü kazandı. Aynı filmle 9. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde En İyi Ulusal Film ödülünü aldı. Çalışmalarıyla 13. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ve 27. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri'nde En İyi Film gibi prestijli ödüllere layık görüldü.

Kariyeri boyunca, sanat dünyasına değerli katkılarda bulunan ve Türk sinemasının gelişimine önemli izler bırakan Yusuf Kurçenli, eserleriyle izleyicilerin ve eleştirmenlerin takdirini kazanmış bir sinema ustası olarak anılmaktadır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası