Muzaffer Tayyip USLU


Muzaffer Tayyip USLU

Şair

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1922

DOĞUM YERİ

Zonguldak

ÖLÜM TARİHİ

3 TEMMUZ 1946 (24)

BURCU


Muzaffer Tayyip USLU Kimdir ?

1946 yılında doğdu. Babası polis olduğu için çocukluğu Anadolu’nun değişik yerlerinde geçti. Zonguldak Çelikel Lisesinde okurken edebiyat öğretmeni şair ve yazar Behçet NECATİGİL oldu. Liseden sonra girdiği İÜ Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünü yoksulluk nedeniyle bitiremedi.

Zonguldak’a dönerek burada memur olarak çalışmaya başladı. Ancak şair arkadaşı Rüştü ONUR gibi o da zatürreye yakalandı ve hastalığı bakımsızlıktan dolayı vereme döndü. Bir sanatoryumda yatıp tedavi görmek istediyse de ilgisizlik yüzünden bunu başaramadı, sonunda vereme yenilerek yaşamını yitirdi.

Şiirleri, Zonguldak Halkevi’nin çıkardığı Kara Elmas adlı yerel sanat dergisi ile Varlık dergisinde yayımlandı. Ömrünün son altı yılını verimli olarak geçirdiği için uzun yaşayamayacağını seziyordu. Bu yüzden şiirlerini alelacele bir kitapta topladı, 1945 yılında Şimdilik adlı tek kitabını yayımladı. Bu şiirlerin bir kısmını daha lise sıralarında yazdı. İlk gençlik yıllarında yazılan ve Orhan VELİ çizgisinde görülen şiirlerinde acemilikler, yerine oturmamış dizeler bulunması bulunur. Buna karşın Muzaffer Tayyip’in temiz dili ve duygulu söyleyişi hemen dikkati çekmektedir.

Ölümünden on yıl sonra Necati CUMALI, şairin bütün şiirlerini ve onun için yazılanları Muzaffer Tayyip Uslu başlıklı küçük bir kitapta topladı.

Muzaffer Tayyip’in yaşadığı yıllarda Türk şiirinde garip akımı egemenliğini bütün gücü ile sürdürüyordu. Genç şair bu akımın etkisinde kalmış olsa da Orhan Veli, Oktay RİFAT ve Melih CEVDET ’e öykünme yoluna gitmemiş, kendi çizgisinde yürüdü.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası