Fatma MURAT


Fatma MURAT

Oyuncu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1949

DOĞUM YERİ

Ankara

ÖLÜM TARİHİ

29 MAYIS 2011 (62)

BURCU


Fatma MURAT Kimdir ?

Fatma Murat, Türk tiyatro, sinema ve televizyon dünyasının sevilen oyuncularından biriydi. Ankara'da 1949 yılında doğan Murat, kariyerine Ankara Halk Tiyatrosu'nda Erkan YÜCEL ile birlikte başladı. 1985 yılında İstanbul'a taşınarak Levent KIRCA - Oya BAŞAR tiyatrosuna katıldı ve burada önemli roller üstlendi. Özellikle "Olacak O Kadar" adlı televizyon dizisindeki performansı uzun süre akıllarda yer etti. Türkmen Düğünü, Genco gibi birçok dizi ve filmde de başarılı performanslarıyla izleyicilerin beğenisini kazandı.

Oyunculuğunun yanı sıra, Fatma Murat 10 ay boyunca pankreas kanseri tedavisi gördü. Ne yazık ki, 29 Mayıs 2011 tarihinde tedavi gördüğü Akdeniz Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Cenazesi, sevenleri tarafından 31 Mayıs 2011 tarihinde Antalya Uncalı Mezarlığı Camii'nden dualar eşliğinde uğurlandı.

Fatma Murat'ın filmografisi, Türk sinemasının önemli yapıtlarından bazılarında yer almasını göstermektedir. 1985 yılında "Mavi Muammer" ile başlayan sinema serüveni, "Son", "Kendini Bırak Gitsin", "Genco" gibi yapımlarla devam etti. Ayrıca televizyon dünyasında da başarılı işlere imza attı ve birçok projede yer aldı.

Fatma Murat, hem tiyatro sahnelerindeki başarısıyla hem de sinema ve televizyon dünyasındaki etkileyici performanslarıyla Türk sanat camiasında unutulmaz bir iz bırakmıştır. Onun oyunculuk yeteneği ve karakterlerine kattığı derinlik, izleyicileri tarafından her zaman takdirle anılmaktadır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası