Cemil ÖZEREN


Cemil ÖZEREN

Şarkıcı, Besteci, Söz Yazarı

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1966

DOĞUM YERİ

Balıkesir

ÖLÜM TARİHİ

20 KASIM 2012 (46)

BURCU


Cemil ÖZEREN Kimdir ?

Cemil Özeren, 28 Mayıs 1962'de Bandırma'da doğdu ve 20 Kasım 2012'de İstanbul'un Bahçelievler ilçesinde hayatını kaybetti. Türk müzik dünyasına rock müziğiyle damga vurmuş bir isimdi.

Çocukluğundan itibaren Kafkas melodilerine büyük ilgi duyan Özeren, yerli rock grupları ve müzisyenlerin yanı sıra, yabancı gruplar ve müzisyenlerin de eserlerinden etkilenmiştir. Barış MANÇO, Cem KARACA, Erkin KORAY gibi yerli isimlerin yanı sıra Deep Purple, Led Zeppelin gibi yabancı grupları örnek almış, ayrıca Iron Maiden, Manowar gibi heavy metal gruplarını da takip etmiştir.

Üniversite yıllarında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nde eğitim alırken, arkadaşlarıyla "Entalpi" adını verdikleri bir rock grubu kurmuş ve bu grupta solistlik ve bas gitar çalmıştır. Entalpi'de Hard Rock ağırlıklı parçalara imza atan Özeren, yerli ve yabancı rock ile heavy metal şarkılarını seslendirmiş ve kendi şarkılarının yanı sıra efsaneleşmiş parçaları da coverlamıştır.

Daha sonra 1996 ile 2002 yılları arasında "Ayna" adlı grupta yer almıştır. Ayna ile çıkardıkları albümler ve yaptıkları çalışmalarla büyük bir başarı elde etmişler, müzik ödüllerinin sahibi olmuşlar ve iç ve dış mekânlarda pek çok konser vermişlerdir. 2002'de müzik tarzlarındaki farklılıklardan dolayı gruptan ayrılmıştır.

2008 ile 2012 yılları arasında solo çalışmalara odaklanmıştır. Bu dönemde solo albüm üzerinde çalışırken başka gruplarla da bir araya gelmiş ancak müzikal uyumsuzluklar nedeniyle ayrılmıştır. "Cem-i Cümle" adını verdiği kendi müzik zevkine uygun bir grup kurarak konserler vermiş ve "Sahibinden Satılık" isimli bir albüm üzerinde çalışmış ancak bu proje tamamlanamamıştır. 2012 yazında "İstanbul" isimli bir single yayınlamış ve Antalya'da konser vermiştir. Ancak siroz hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede Kasım 2012'de hayatını kaybetmiştir.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası