Yakup Şevki SUBAŞI


Yakup Şevki SUBAŞI

Asker

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1876

DOĞUM YERİ

Elazığ

ÖLÜM TARİHİ

20 ARALIK 1939 (63)

BURCU


Yakup Şevki SUBAŞI Kimdir ?

Yakup Şevki Subaşı, Türk askerlik tarihinde önemli bir figürdü. 1876'da Harput'ta doğdu ve askeri eğitimini Elaziz Askerî Rüştiyesi ve Erzurum Askerî İdadisi'nde tamamladı. Mekteb-i Harbiye ve Mekteb-i Erkân-ı Harbiye'den mezun olduktan sonra askeri kariyerine başladı ve Mekteb-i Harbiye'de Askerî Taktik ve Strateji Öğretmenliği yaptı.

Balkan Savaşları'nda Çatalca Ordusu Topçu Komutanlığı Kurmay Başkanı olarak görev aldı ve Balkanlar'da çatışmalara katıldı. Ardından İstanbul Boğazı Müstahkem Mevki Komutanlığı görevine getirildi.

I. Dünya Savaşı'nda Çanakkale Cephesi'nde Anafartalar Grup Komutanı ve daha sonra 19. Tümen Komutanı olarak atandı. Galiçya Cephesi'nde 15. Kolordu Komutanı olarak görev yaptı ve bu süreçte Mirliva rütbesine terfi etti. Kafkasya Cephesi'nde 14. Kolordu Komutanlığı ve 2. Kafkas Kolordu Komutanlığı gibi önemli görevler üstlendi.

Kurtuluş Savaşı'nda büyük bir rol oynadı. Sakarya Meydan Muharebesi'nden sonra esir alındı ve İngilizlerle yapılan esir değişimi sonrasında Türk Kurtuluş Savaşı'na katıldı. Mustafa Kemal Paşa tarafından 2. Ordu Komutanlığı'na atandı ve Dumlupınar Meydan Muharebesi'nden sonra Ferik rütbesine terfi etti.

Savaş sonrası askeri hayatına devam etti, Yüksek Askerî Şûra Üyeliği'ne atandı ve Orgeneral rütbesine yükseldi. 1939'da Yüksek Askerî Şûra Üyesi iken vefat etti ve Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi, daha sonra naaşı Devlet Mezarlığı'na nakledildi.

Subaşı'nın askeri stratejiye olan katkıları ve Mustafa Kemal Paşa'nın güveniyle, savaş stratejilerinin belirlendiği toplantılarda önemli bir figürdü. Sadakati ve titizliğiyle bilinirdi ve Büyük Taarruz'daki kritik kararlar sürecinde dikkat çekti. Askeri alandaki katkıları ve özellikle lojistik konusundaki öngörüsüyle hatırlanır.

Yakup Şevki Subaşı, askeri kariyeri boyunca üstün liderlik ve stratejik yetenekleriyle Türk askeri tarihinde önemli bir iz bıraktı. Her dönemde ülkesine hizmet etme azmi ve sadakatiyle tanındı.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası