Sedat SİMAVİ


Sedat SİMAVİ

Gazeteci

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1896

DOĞUM YERİ

İstanbul

ÖLÜM TARİHİ

11 ARALIK 1953 (57)

BURCU


Sedat SİMAVİ Kimdir ?

Sedat Simavi, 1896 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Babası Samsun mutasarrıfı Hamdi Bey'di ve anne tarafından dedesi eski sadrazamlardan Saffet Paşa'ydı. Eğitimine Kadıköy'deki Saint Joseph Fransız Lisesi'nde ve Galatasaray Lisesi'nde devam etti. Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra tarih öğretmenliği de yaptı.

1916'da Hande dergisini haftalık olarak yayımlamaya başlayarak basın dünyasına adım attı. Aynı zamanda mizah dergileri olan İnci, Diken, Karikatür gibi dergileri de yayınladı. Sinema dünyasına da adım atan Simavi, 1917'de "Pençe" ve "Casus" adlı ilk konulu Türk filmlerini yönetti. Mizah alanında eserleriyle de tanınan Simavi'nin "Yeni Zenginler" (1918) ve "Kadınlar Saltanatı" (1920) isimli karikatür albümleri bulunuyor.

Türk basın hayatına büyük yenilikler getiren Simavi, devrinin en ünlü haftalık dergisi olan Yedigün'ü çıkardı. Ayrıca Türk Kurtuluş Savaşı yıllarında Kuvayi Milliyecilere destek amacıyla Güleryüz isimli mizah dergisini yayınladı. 1920'de Dersaadet adıyla günlük bir gazete çıkardı ve daha sonra da pek çok dergiye imza attı, bunlardan bazıları Hanım, Hacıyatmaz, Yıldız, Meraklı Gazeteci, Yeni Kitap ve Arkadaş'tır.

Simavi'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin kurucuları arasında yer alması ve bir süre başkanlık yapması da önemli bir noktadır. 1946'da bu cemiyeti kurdu ve 1949'a kadar başkanlık görevini üstlendi. Ardından, Sedat Simavi Vakfı tarafından verilen Sedat Simavi Ödülleri, daha sonra Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilmeye devam etti. Mezarı Kanlıca'daki Mihrimah Sultan Mezarlığı'nda bulunmaktadır ve Kanlıca'da adına yapılmış bir ilkokul vardır.

1 Mayıs 1948'de Hürriyet gazetesini kurarak Türkiye'nin en çok okunan gazetesi haline getirdi ve ölümüne kadar bu gazetede başyazarlık yaptı. Gazetecilik dışında da çeşitli eserleri bulunan Simavi'nin "Fuji-Yama" adında bir romanı ve "Ceza" ile "Hürriyet Apartmanı" adında iki piyesi vardır. Ayrıca, "Hürriyet Apartmanı" adlı eserinin 1945'te filme çekilmiş bir versiyonu bulunmaktadır.

Özel hayatında Melek Simavi ile evlenen Simavi'nin, Haldun Simavi ve Erol Simavi adında iki çocuğu oldu. Ölümü 11 Aralık 1953 tarihinde Kanlıca'daki evinde gerçekleşti. Haldun Simavi ve Erol Simavi döneminde de Hürriyet gazetesinin yönetiminde yer aldı. Mezarı, oğlu Erol Simavi ile birlikte Kanlıca'daki Mihrimah Sultan Mezarlığı'nda bulunmaktadır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası