Alev KORAL


Alev KORAL

Oyuncu, Seslendirmen

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1931

DOĞUM YERİ

İstanbul

ÖLÜM TARİHİ

17 TEMMUZ 2005 (74)

BURCU


Alev KORAL Kimdir ?

Alev Koral, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu olarak tanınan bir sanatçıydı. İstanbul'da 18 Haziran 1931 tarihinde doğan Koral, sanat kariyerine 1954 yılında adım attı. Sinema dünyasında önemli bir iz bırakan Koral, Türkan ŞORAY gibi ünlü isimlerin seslendirmesini yapmasıyla da bilinir. Alzheimer hastalığına yenik düşen sanatçı, 17 Temmuz 2005'te İstanbul'da vefat etti.

Koral'ın sinema kariyeri, 1953 yılında "Hıçkırık" filmiyle başladı ve daha sonra "Nasreddin Hoca Ve Timurlenk", "Yolculuk Var", "Kadın Severse" gibi yapımlarda rol aldı. Oyunculuk yeteneğiyle dikkat çeken sanatçı, Türk sinemasının önemli yapımlarında yer aldı.

Alev Koral, sinema kariyerinin yanı sıra seslendirme alanında da önemli bir yere sahipti. Özellikle 1960'lar ve 1970'lerde çeşitli filmlerde Türkân Şoray, Sevda FERDAĞ, Melek GÖRGÜN gibi ünlü isimleri seslendirdi. Seslendirme çalışmalarıyla da adından söz ettiren Koral, Türk sinemasının gelişimine katkı sağladı.

Sanat hayatı boyunca pek çok yapımda rol alan ve seslendirme çalışmalarıyla da geniş kitlelere hitap eden Alev Koral, Türk sinema ve tiyatro dünyasında unutulmaz bir iz bırakmıştır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası