Ziya KESKİNER


Ziya KESKİNER

Oyuncu, Yönetmen

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1910

DOĞUM YERİ

İstanbul

ÖLÜM TARİHİ

10 TEMMUZ 1982 (72)

BURCU


Ziya KESKİNER Kimdir ?

Ziya Keskiner, 1910 yılında İstanbul'da doğdu. Türk tiyatro dünyasının önemli isimlerinden biri olarak tanındı. Sahne sanatlarına olan tutkusuyla genç yaşta tiyatroya adım atan Keskiner, hem oyunculuk hem de yönetmenlik alanlarında başarılı bir kariyere sahip oldu.

Keskiner'in yönetmenliğini üstlendiği tiyatro oyunları arasında, Sülüman Bacanak ve Maymun Gözünü Açtı gibi önemli yapımlar yer alırken, oyuncu olarak da Bu Kız Böyle Düştü (1952) ve İstanbul Geceleri (1950) gibi dikkat çeken oyunlarda sahne aldı.

Ünlü oyuncu Adile NAŞİT'in ilk eşi olan Ziya Keskiner, kişisel ve profesyonel hayatında önemli bir yere sahipti. Sanat camiasında birlikte çalıştıkları dönemlerde hem tiyatro sahnelerinde hem de özel yaşamlarında birlikte olmalarıyla bilinirler. Ancak 1982 yılında kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Keskiner, yaşamı boyunca önemli izler bıraktı.

Ziya Keskiner, vefatından sonra İstanbul Karacaahmet Mezarlığı'nda eşi Adile Naşit ve oğlu Ahmet Keskiner ile birlikte yatmaktadır. Sanat camiasında ve seyircileri arasında hala saygıyla anılan bir isimdir.

Filmografiye de adını yazdıran Keskiner, sinema dünyasında da başarılı işlere imza atmıştır. İstanbul Geceleri (1950), Bu Kız Böyle Düştü (1952), İstanbul Yıldızları (1952) ve Cumbadan Rumbaya (1960) gibi yapımlarda oyuncu olarak yer almıştır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası