Suat SAYIN


Suat SAYIN

Besteci

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1932

DOĞUM YERİ

İstanbul

ÖLÜM TARİHİ

7 ARALIK 2006 (74)

BURCU


Suat SAYIN Kimdir ?

Suat Sayın, 1932 yılında İstanbul'un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Müzikle tanışması 12 yaşında ud çalmaya başlamasıyla gerçekleşti. Vefa Lisesi'ndeki eğitiminden sonra 1952'de Ankara Radyosu'nda udî olarak göreve başladı. Müzik alanındaki bilgisini stajyer sanatçılara nota, usûl ve makam dersleri vererek aktardı. Ziya TAŞKENT, İsmet NEDİM, Kutlu PAYASLI, Yıldırım GÜRSES ve Mustafa SEYRAN gibi isimler onun öğrencileri arasındaydı. Ayrıca Sevim ÇAĞLAYAN, Behiye AKSOY, Neşe KARABÖCEK ve Sevim ŞENGÜL gibi sanatçılar da ondan ders aldı.

1958-59 yıllarında besteler yapmaya başlayan Suat Sayın, Ankara Radyosu'ndaki görevinden ayrılarak müzik kariyerine odaklandı. İlk plâk kaydı olan "Postacı"yı seslendirdi ve 1967'de Ankara - Lunapark'ta sahneye çıktı. İlk bestesi "Gözlerimin yaşını silemiyorum"du.

Sayın'ın besteleri, özellikle Muhammed Abd'ül-vahab gibi büyük müzisyenlerden ve 50'li yılların Arap müziğinden etkilenmişti. Aşkı ana tema olarak işlediği eserlerinde, Türk Sanat Müziği'ne yaylı enstrümanların önemli bir katkısı oldu. Müziğin ana akımının arabesk ve fantezi formlara yönelmesinde etkili oldu. Ancak, çoksesli ve dış kaynaklı müziğin öncülüğünü yapması nedeniyle eserleri müzik otoriteleri tarafından arabesk olarak değerlendirilip TRT kurulundan geçmedi. Oysa eserleri, incelikli motiflerle dolu ve makam/usûl açısından zengin bir yapıya sahipti. Türk müziğinde önemli bir yere sahip olan Sayın'ın eserleri, bazen tavernalarda dans müziği olarak, bazen de Türk Sanat Müziği repertuvarlarında yer aldı.

Dört evlilik yapmış olan Suat Sayın, hayatının son dönemlerini Almanya'da dördüncü eşiyle birlikte sessiz bir hayat sürdürerek geçirdi. Karaciğer rahatsızlığı sebebiyle İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hepatoloji bölümünde tedavi gördüğü sırada 7 Aralık 2006'da vefat etti. Şişli Camii'nde düzenlenen cenaze töreninde Sayın Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi. Törene, ailesinin yanı sıra Orhan GENCEBAY, Adnan ŞENSES, Muazzez ERSOY gibi birçok sanatçı katıldı.

Sayın'ın besteleri, ağırlıklı olarak aşk temalıydı ve genellikle kendisine ait besteler ve güftelerden oluşuyordu. Eserleri, Türk müziği repertuvarında önemli bir yere sahipti ve çeşitli sanatçılar tarafından plak ya da albüm şeklinde seslendirildi. Yollar Uzak Gelemedim, Yaralı Bir Gönülden Başka Ne Bıraktın Bende Hatıra ve Gözlerimin Yaşını Silemiyorum gibi eserler, onun müzikal yeteneğinin ve derinliğinin bir göstergesiydi.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası