Musa ANTER


Musa ANTER

Yazar, Şair, Gazeteci

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1920

DOĞUM YERİ

Mardin

ÖLÜM TARİHİ

20 EYLÜL 1989 (69)

BURCU


Musa ANTER Kimdir ?

Musa Anter, 1920 yılında Mardin'e bağlı Nusaybin ilçesinin Eskimağara köyünde doğmuştur. Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Anter, ilk eğitimini Mardin'de almış, ortaokul ve lise eğitimini ise Adana'da tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Anter'in annesi Fesla Hanım, Türkiye'nin önde gelen kadın muhtarlarından biridir.

1944 yılında Abdurrahim Rahmi Zapsu'nun kızı Ayşe Hale ile evlenen Musa Anter'in bu evlilikten üç çocuğu olmuştur. Hayatı boyunca Kürt milliyetçisi görüşleri ile tanınan Anter, edebi çalışmalarının yanı sıra siyasi faaliyetlerde de bulunmuştur. İleri Yurt gazetesini yayımlayan ve Kürtçe şiirleriyle dikkat çeken Anter, zaman zaman siyasi olaylar nedeniyle gözaltına alınmış ve cezaevlerinde zaman geçirmiştir.

Anter'in hayatı, özellikle 27 Mayıs ve 12 Eylül darbeleri dönemlerinde siyasi mücadelelerle geçmiştir. Hapishane günlerinde yazıları ve edebi eserleriyle tanınan Anter, toplamda 11,5 yıl hapis cezası çekmiştir. Ayrıca, Devrimci Doğu Kültür Ocakları, Halkın Emek Partisi gibi kuruluşların da kurucularından biridir.

1992 yılında Diyarbakır'ın Seyrantepe mahallesinde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Musa Anter, Türkiye'de siyasi şiddetin kurbanlarından biri olarak anılmaktadır. Ölümü, dönemin siyasi ve toplumsal gerilimlerinin bir yansıması olarak değerlendirilmektedir. Anter'in mezarı, doğduğu köy olan Nusaybin'in Eskimağara köyünde bulunmaktadır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası