Sinan ÇETİN


Sinan ÇETİN

Yönetmen

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1 MART 1953

DOĞUM YERİ

Van

YAŞI

71 yaşında

BURCU

Balık


Sinan ÇETİN Kimdir ?

Sinan Çetin, Türk film yönetmeni ve yapımcısı olarak tanınır. 1 Mart 1953'te Van'da doğdu. Babası Mehdi Bey ve annesi Şevket Hanım'ın oğlu olarak dünyaya geldi. Ailesinin sekiz çocuğundan biri olan Çetin, çocukluğunun bir kısmını Aşkale'de geçirdi. Ailenin Ankara'ya taşınmasıyla birlikte eğitimine Sakalar İlkokulu'nda devam etti ve ardından Gazi Lisesi'nde öğrenim gördü. İlk adımlarını sanat dünyasında resim ve fotoğraf alanlarında amatör çalışmalar yaparak attı.

Çetin, sinema dünyasına Zeki ÖKTEN'in yönettiği "Hanzo" adlı filmde yönetmen yardımcılığı yaparak adım attı ve daha sonra Şerif GÖREN ve Atıf YILMAZ gibi deneyimli yönetmenlerle birlikte çalıştı. 1977'de Hacettepe Üniversitesi'nden sanat tarihi bölümünden mezun oldu ve aynı yıl "Baskın" ve "Halı Türküsü" gibi belgesel filmleri yönetti. İlk uzun metrajlı filmi olan "Bir Günün Hikayesi"ni 1980'de çekti ve bu film, 1982 Antalya Film Festivali'nde en iyi yönetmen ödülüne layık görüldü.

Çiçek Abbas, 14 Numara, Çirkinler de Sever, Berlin in Berlin gibi ödüllü filmleri yöneterek kariyerinde dönüm noktaları yaşadı. Reklam filmleri ve müzik klipleri de yöneten Çetin, "Propaganda" ve "Komiser Şekspir" gibi liberteryen temalı filmlerle de büyük bir gişe başarısı elde etti.

Kariyerinin yanı sıra 2000'li yılların başında önemli eserlerin Türkçe tercümelerini yayınlayarak edebi alanda da adından söz ettirdi. Yaklaşık 50 kitabın yayınlanmasının ardından yayın hayatına son verdi.

Çetin'in filmografisi oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Yönetmen, yapımcı ve bazılarında oyuncu olarak yer aldığı yapımlarla Türk sinemasına katkı sağlamıştır.

Ödülleri arasında 1985 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Yönetmen Ödülü" (14 Numara ile), Mannheım Uluslararası Film Festivali'nde "Halk Jürisi Ödülü" (Berlin in Berlin ile) ve 1. Beyaz İnci TV Ödülleri'nde "En İyi Dizi Ödülü" (Avrupa Yakası ile) gibi prestijli ödüller bulunmaktadır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası