Merve DİZDAR


Merve DİZDAR

Oyuncu, Seslendirmen

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

25 HAZİRAN 1986

DOĞUM YERİ

İzmir

YAŞI

38 yaşında

BURCU

Yengeç


Merve DİZDAR Kimdir ?

Merve Dizdar, 25 Haziran 1986'da İzmir'de dünyaya geldi. Oyunculuk tutkusunu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde aldığı eğitimle pekiştirdi. Kadir Has Üniversitesi'nde yüksek lisans yaparak oyunculuk kariyerine sağlam bir akademik temelle devam etti. Tiyatro serüvenine Semaver Kumpanya ile başlayıp Craft Tiyatro'da da başarılı performanslar sergiledi.

Oyunculuğa adım attığı ilk sinema filmi "Bir Ses Böler Geceyi"de Cem Davran ile birlikte rol aldı. Televizyon dünyasında da Kavak Yelleri, Geniş Aile, Bir Yastıkta, Doksanlar, ve Çılgın Dersane Üniversitede gibi önemli yapımlarda yer alarak başarılı performanslarıyla dikkat çekti. Aynı zamanda TRT Çocuk kanalında çocuk programları sunuculuğu da üstlendi.

Kişisel hayatında, 2018 yılında oyuncu Gürhan Altundaşar ile evlendi, ancak 2021 yılında boşandı.

Tiyatro sahnesinde de etkileyici bir kariyeri olan Dizdar, farklı oyunlarda çeşitli roller üstlendi. "Çok Yaşa Dünya", "Titus Andronicus", "Kuşlar", "Yutmak", "Alice Müzikali" gibi oyunlarda performansıyla büyük beğeni topladı.

Sinema ve televizyon kariyerine ek olarak internet dizileri ve filmlerinde de yer alan Merve Dizdar, birçok ödüle layık görüldü. 22. Sadri ALIŞIK Ödülleri'nde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ve Afife Tiyatro Ödülleri'nde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu gibi prestijli ödüllerin sahibi oldu.

Son olarak, Netflix'te yayınlanan "Erşan Kuneri" ve BluTV'de yayınlanan "Magarsus" gibi internet dizilerinde de başrolde yer aldı. 2023'te ise Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası