Jülide GÜLİZAR


Jülide GÜLİZAR

Haber Sunucusu, Yazar

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1929

DOĞUM YERİ

Adana

ÖLÜM TARİHİ

14 MART 2011 (82)

BURCU


Jülide GÜLİZAR Kimdir ?

Jülide Gülizar, 8 Nisan 1929 tarihinde Adana'da dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mersin'de tamamlayan Gülizar, lise eğitimini Ankara Kız Lisesi'nde aldı. 1956 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Gülizar, avukatlık stajının ardından kendi mesleğini tercih etmeyerek aynı yıl Ankara Radyosu'na katıldı.

1968 yılında TRT'de başlayan televizyon yayınlarıyla haber spikeri olarak ekranlara çıkan Gülizar, radyo ve televizyonda birçok ilki gerçekleştirdi. Türkçeyi doğru kullanmada gösterdiği özenle bilinen Gülizar, dil konusundaki hassasiyetini "evet dediği tek ırkçılık" olarak tanımladı. Yabancı dile karşı olumlu bir bakış açısına sahip olmasına rağmen kendi dilini unutmamamız gerektiğini vurguladı.

Gülizar'ın soyadı, gençliğinde ünlü bir şair olma hayali kuran ve evlendiğinde soyadının değişeceğini düşleyen Jülide Göksan tarafından bulunmuş bir takma soyadıdır. 1955 yılında Abdullah Rıza Ergüven ile evlenen Gülizar, çift 1960 yılında boşandı ve bu süreçte edebiyat öğretmenliği yaptı.

TRT'de yaklaşık 30 yıl boyunca çalıştıktan sonra 1982 yılında emekli olan Gülizar, emeklilik döneminde birçok ajans ve yayın kuruluşunda yazar, muhabir ve eğitmen olarak görev aldı. Türkçenin doğru kullanılması konusundaki mücadelesine emeklilik döneminde de devam etti. 1997 yılında kurulan Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde dersler veren Gülizar, Kanal B televizyonunda çeşitli programlar yapıp söyleşiler hazırladı. Aynı zamanda Çağdaş Gazeteciler Derneği'nde yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Jülide Gülizar, 14 Mart 2011 tarihinde zatürre teşhisiyle tedavi gördüğü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. 82 yaşında vefat eden Gülizar'ın cenazesi, Ankara Kocatepe Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi. Türkçenin doğru kullanılması konusundaki mücadelesi ve birçok ödülü ile tanınan Jülide Gülizar'ın çok sayıda kitabı bulunmaktadır.

Gülizar'ın eserleri arasında "Haberler Bitti Şimdi Oyun Havaları", "TRT Meydan Savaşı", "Where Are You Going Türkçe?", "Ah Baba Ah!", "Yaşam, Sana Teşekkür Ederim", "Onlar da İnsandı", "Bir Konu Bir Konuk", "Burası Türkiye Radyoları", ve "Ben Bilmem Beyim Bilir" gibi kitaplar bulunmaktadır. Ayrıca, haber sunucusu Ali Kırca'nın 2002'de yayımlanan müzik albümü "Habersiz Türküler"de yer alan "Ah Bir Ataş Ver" adlı türkünün girişinde Dumlupınar faciasını anlatırken iddiayı dile getirmiş ve bu albüme katkıda bulunmuştur.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası