Tanju TUNCEL


Tanju TUNCEL

Oyuncu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1940

DOĞUM YERİ

Adana

ÖLÜM TARİHİ

15 TEMMUZ 2023 (83)

BURCU


Tanju TUNCEL Kimdir ?

Tanju Tuncel, 1940 yılında Adana'da doğdu ve Türk tiyatro, sinema ve dizi dünyasında önemli izler bıraktı. İsmi aslen Tanju Tunçel olan oyuncu, söyleyiş zorluğu yaşadığı için soyadını "Tunçel"den "Tuncel"e dönüştürmüştü. Eğitim hayatı Akhisar Ortaokulu, Erenköy Kız Lisesi ve İstanbul Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezuniyetiyle şekillendi. Evlilik ve ayrılığıyla ilgili olarak Necdet Yakın'la olan birlikteliği biliniyor. Oyunculuk kariyerine Gençlik Tiyatrosu'nda adım attı ve 60 yaş kanunu gereği İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda emekli oldu.

Tuncel'in vefatı, 15 Temmuz 2023'te İstanbul'daki bir huzurevinde KOAH hastalığına bağlı komplikasyonlar sonucu gerçekleşti. 83 yaşında hayata veda eden sanatçının cenazesi, Erenköy Galip Paşa Camii'nde düzenlenen törenin ardından Osmangazi Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Oyuncunun filmografisi oldukça geniş bir yelpazede yer alıyor. Kariyeri boyunca birçok dizi ve filmde rol aldı. 1967'de "Samanyolu" ile başlayan yolculuğu, "Gülsüm Ana", "Çalıkuşu", "Uçurtmayı Vurmasınlar", "Ruhsar", "Beyaz Melek" gibi yapımlarla devam etti. Ayrıca "Eyyvah Eyvah" serisi, "Geniş Aile", "Muska", "Sarıkamış Çocukları" gibi yapımlarda da rol aldı.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası