Makbule ATADAN


Makbule ATADAN

Yazar

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1885

DOĞUM YERİ

Selanik, YUNANİSTAN

ÖLÜM TARİHİ

15 OCAK 1956 (71)

BURCU


Makbule ATADAN Kimdir ?

1885 yılında Selanik’te doğdu. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kız kardeşidir. Annesi Zübeyde Hanım Konya Karaman’dan Rumeli’ye gelen Yörüklerdendi. Babası Ali Rıza EFENDİ de aynı şekilde Aydın Söke’den göç etti. 5 kardeşlerdi. Fatma, Ahmet ve Ömer Küçük yaşlarda vefat etti. Sadece kendisi ve 4 yıl önce doğmuş olan Mustafa, ileride ülkeye çok katkısı olan işgallerden kurtaran Cumhuriyeti ve Çağdaş Türkiye inşa eden Mustafa Kemal’di. Mustafa ile Makbule iki kardeş olarak kaldı.

Babası Ali Rıza EFENDİ, işlerinin istediği gibi gitmemesi çok zorluk çekmesinden etkilendiği için bağırsak veremine tutuldu. 3 yıl boyunca hastalığı nedeni ile çok zorluklar çekti. Ve hayatını kaybetti. Babası öldükten sonra maddi sıkıntılar peşlerini bırakmadı. Yardımlarına dayıları Hüseyin BEY yetişti. 1930’da Atatürk’ün isteğiyle Fethi OKYAR’ın kurduğu Serbest Cumhuriyet Fıkrasına katılan Makbule Hanım, birkaç ay sonra parti kapatılınca siyasetten çekildi.

18 Ocak 1956 yılında 71 yaşındayken Çankaya Köşkü içerisinde olan Camlı Köşk’te vefat etti. Cenazesi Cebeci Asri Mezarlığında toprağa verildi.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası