Atilla MANİZADE


Atilla MANİZADE

Opera Sanatçısı

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1934

DOĞUM YERİ

Kıbrıs

ÖLÜM TARİHİ

10 TEMMUZ 2016 (82)

BURCU


Atilla MANİZADE Kimdir ?

Atilla Manizade, 1934 yılında Kıbrıs'ın Baf kasabasında doğdu. Ortaokul eğitimini Kıbrıs'ta tamamladıktan sonra ailesiyle birlikte Türkiye'ye göç etti. Pertevniyal Lisesi'nde ortaöğrenimini tamamladıktan sonra, eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünde devam etti. Aynı dönemde İstanbul Devlet Konservatuvarı Şan bölümünde müzik eğitimi aldı. Üniversite ve konservatuvar eğitimini tamamladıktan sonra Almanya'ya gitti. Burada mimarlık yaparken müzik eğitimine devam etti ve özellikle Alman operası konusunda uzmanlaştı. Almanya'da çeşitli resital ve konserler verdi.

1960 yılında Türkiye'ye dönerek İstanbul Devlet Operası'nda kariyerine başladı. Başta Figaro, Kral Philîp, Don Pasquale, Don Basilio ve Mephisto rolleri olmak üzere birçok seçkin rolde performans sergiledi. Özellikle Türkleri konu alan operalarda ve yurt dışında sahne aldığı performanslarla şöhret kazandı. Londra, Bonn, Frankfurt, Viyana gibi birçok önemli şehirde başarılı performanslar sergiledi.

1984 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin genel müdürlüğüne atandı ve bir yıl boyunca bu görevi üstlendi. Kariyeri boyunca İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda da ders verdi. Manizade, solistlik kariyerinin yanı sıra birçok ülkede konserler verdi ve repertuvarında kırktan fazla opera bulunmaktadır.

1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü. Ayrıca, Sofya Senfoni Orkestrası ile 1992'de doldurduğu iki opera CD'si, Türkiye'de yayınlanan ilk opera CD'leri oldu. 1999 yılında emekli olan sanatçı, 10 Temmuz 2016'da hayatını kaybetti.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası