Ali KIRCA


Ali KIRCA

Sunucu, Yazar

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

26 ARALIK 1948

DOĞUM YERİ

Konya

YAŞI

75 yaşında

BURCU

Oğlak


Ali KIRCA Kimdir ?

1948 yılında Konya'nın Akşehir ilçesinde doğdu. 1963 yılında İstanbul'a yerleşen Kırca, Deniz Harp Okulu’ndan mezun oldu. 1969 yılında bir deniz teğmeni iken yayınladığı bir bildiri nedeniyle ordu ile ilişkisi kesildi. Aralarında Kırca ve Sarp Kuray'ın da bulunduğu 83 ordu mensubu, 12 Mart'ta sıkıyönetim mahkemesinde yargılandı.

Bir süre İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okudu. Henüz 17 yaşında medyaya ilgi duymaya başlayan Kırca, 1974 yılında TRT’de muhabir olarak mesleğe başladı. TRT'de çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra TRT Haber Dairesi Başkanlığı’na yükseldi.

Bir dönem TRT Washington temsilcisi olarak da çalışan Kırca, daha sonra Show TV’ye geçti. 42 yaşında "Kırkıncı Paralel" programını Washington ve New York‘ta hazırlayıp sundu. 1993 yılında Türkiye’ye döndü ve atv Haber Dairesi Başkanı oldu. 1994'te Türkiye'nin ilk anchorman’i olarak atv Ana Haber Bülteni'ni sunmaya başladı. Hemen arkasından 6 Şubat 1994'te yayına giren ve koordinatörlüğünü Feyzi ÖKTEM'in yaptığı "Siyaset Meydanı" programını sunmaya başladı.

2001 ekonomik krizinin yaşandığı günlerde atv ile anlaşamayarak Star televizyonuna geçti. Star TV'den ayrılan Kırca TRT'ye geri döndü. 2002 yılında TRT'den ayrıldı. Daha sonra NTV ile anlaştı. NTV'den de ayrılan Kırca, tekrar atv'de sunucu olarak göreve başladı. Sabah Gazetesi'nde köşe yazarlığına getirildi.

ATV'nin Çalık Grubu'na devredilmesinden sonra, kanalla yollarını ayırarak ekibiyle birlikte Show TV'ye geçti. Show TV'ye TMSF el konulması ve Ciner Grubu'na satılmasının ardından Galatasaray TV'de medya iletişim direktörlüğü görevine getirildi. Daha sonra buradan da ayrılarak emekli olup medya hayatını sonlandırdı.2015 - 2023 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası