Halit AKMANSÜ


Halit AKMANSÜ

Asker, Siyasetçi

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1883

DOĞUM YERİ

Kastamonu

ÖLÜM TARİHİ

10 ŞUBAT 1953 (70)

BURCU


Halit AKMANSÜ Kimdir ?

Halit Akmansü, bilinen adıyla Dadaylı Halit Bey, 1884 yılında Kastamonu'nun Daday ilçesinin Kelebek köyünde doğdu. Kastamonu Askerî Rüştiyesi ve Bursa Işıklar Askeri İdadîsi'nden mezun olduktan sonra 1903-1906 yılları arasında Mekteb-i Harbiye'de eğitimini başarıyla tamamladı.

Askeri yaşamına 1906'da mülâzım olarak katılan Halit Bey, Erkân-ı Harbiye Mektebi'ni bitirerek kurmay yüzbaşı oldu. I. Dünya Savaşı'nda Irak Cephesi'nde çarpışmalara katıldı ve İngiliz-Arap aşiretleriyle yapılan savaşlarda Türk komutanı olarak görev aldı. Mondros Mütarekesi'nin imzalanmasının ardından Diyarbakır'daki 13. Kolordu'nun kurmay başkanı olarak hizmet verdi.

Sivas Kongresi'ni dağıtmakla görevlendirilen Ali Galip'in engellenmesinde etkili olan Halit Bey, Millî Mücadele döneminde önemli katkılarda bulundu. Sakarya Meydan Muharebesi'nde ve Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde çeşitli tümenlerin komutanlığını üstlendi. Özellikle 1922'de Yunan Başkomutanı Trikupis'i ve beraberindeki subayları esir alarak önemli bir başarı elde etti.

Askerlikten ayrıldıktan sonra siyasete giren Halit Bey, 1923'te TBMM 2. Dönem Kastamonu milletvekili seçildi. Halk Fırkası'ndan istifa ettikten sonra bağımsız bir çizgide devam etti ve Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'na geçti. Siyasi yaşamı boyunca farklı partilerde yer aldı, ancak bağımsız milletvekili olarak devam etti.

Mebusluk görevini tamamladıktan sonra emekli olan Halit Bey, İstanbul'da yaşamını sürdürdü, ancak ekonomik sıkıntılarla karşılaştı. Mebusluk tekliflerini reddederek yaşamını sade bir şekilde sürdürdü. 10 Şubat 1953'te İstanbul'da hayatını kaybetti ve naaşı, 1988'de Ankara'daki Devlet Mezarlığı'na nakledildi.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası