Zeynep GÜNAY


Zeynep GÜNAY

Yönetmen

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

7 EYLÜL 1975

DOĞUM YERİ

Balikesir

YAŞI

49 yaşında

BURCU

Başak


Zeynep GÜNAY Kimdir ?

Zeynep Günay, Türk yönetmen ve senarist olarak tanınmaktadır. 7 Eylül 1975'te Balıkesir'in Gönen ilçesinde doğan Günay, avukat olan anne ve babanın kızı olarak dünyaya geldi. İlköğrenimine Gönen'de başlayan Günay, daha sonra İzmir Amerikan Lisesi'nde yatılı olarak eğitim gördü. İtalya'daki Birleşik Dünya Kolejleri'nde iki yıl eğitim aldıktan sonra sinema merakı burada başladı. Okul televizyonunda kısa filmler çekip yönetmenlik deneyimleri kazandı. Lise sonrası Türkiye'ye döndü ve İstanbul Üniversitesi'nde İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitimine devam etti.

Üniversite yıllarında dizi ve film setlerinde çalışmaya başlayan Günay, pek çok tanınmış yönetmenin asistanlığını yaptı. Yönetmenlik kariyerine ilk adımlarını bu dönemde atmaya başladı ve çeşitli projelerde yardımcı yönetmenlik görevlerinde bulundu. Özellikle Çağan IRMAK'ın yönettiği "Çemberimde Gül Oya" dizisinde önemli bir sahneyi yöneterek dikkat çekti.

2005 yılında yönetmen olarak adını duyuran Günay, "Güz Yangını" ile dizi yönetmenliğine adım attı ve daha sonra "Kaybolan Yıllar" ve "Eşref Saati" gibi yapımlarda yönetmenlik yaptı. En büyük başarısını ise 2010 yılında başlayan ve üç sezon süren "Öyle Bir Geçer Zaman ki" dizisi ile elde etti. Bu dizi, büyük beğeni toplayarak yüksek izlenme oranlarına ulaştı ve birçok ödül kazandı.

Sonraki yıllarda "İstanbullu Gelin" gibi başarılı projelere imza atan Günay, yönetmen olarak genç kuşağın önemli isimlerinden biri olarak kabul edildi. Tarzıyla ve hikaye anlatıcılığı yeteneğiyle sektörde kendine özgü bir yer edinen Günay, oyuncularla olan çalışma disiplini ve detaycı yaklaşımıyla da tanındı.

Kişisel hayatında bir dönem yönetmen Onur TAN ile evli olan Günay'ın, bu evliliğinden iki erkek çocuğu bulunmaktadır. Sanat hayatındaki başarılarıyla ön plana çıkan Zeynep Günay, Türkiye televizyonculuğuna önemli katkılarda bulunmuş ve sektörde saygın bir konuma gelmiştir.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası