Yavuz SELEKMAN


Yavuz SELEKMAN

Sinema Oyuncusu, Güreşci

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

15 ŞUBAT 1937

DOĞUM YERİ

İstanbul

ÖLÜM TARİHİ

8 MART 2004 (67)

BURCU

Kova


Yavuz SELEKMAN Kimdir ?

Yavuz Selekman, 15 Şubat 1937'de İstanbul'da doğdu ve Türk sinemasının önemli oyuncularından biri olarak tanındı. Aslen Bulgaristan göçmeni olan Selekman, sporcu kimliğiyle uzun yıllar Türkiye'ye hizmet etti. Eski bir Milli Güreşçi olarak ülkesini temsil ettiği yıllarda birçok başarı elde etti. 1961 ve 1962'de dünya üçüncülüğü gibi önemli başarılar elde etti. Napoli'de düzenlenen Akdeniz Oyunları'nda şampiyonluk yaşadı ve birçok derece kazandı. Bu başarılarının ardından dönemin cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından plaketle ödüllendirildi.

Daha sonra yapımcı İrfan Ünal'ın desteğiyle Yeşilçam'a adım atan Selekman, yetmişe yakın dizi ve filmde rol aldı. Ancak, oyunculuk kariyerine odaklanırken, Dumanlı Yol dizisinin çekimleri sırasında rahatsızlandı. Üç aylık bir tedavi sürecine rağmen sonuç alınamadı ve maalesef, 8 Mart 2004'te hayatını kaybetti. Selekman, Türk sinemasında önemli bir iz bırakarak, sporcu kimliğiyle ve oyunculuk performanslarıyla hatırlanmaya devam ediyor.

Filmografisi incelendiğinde, 1960'ların ortalarından itibaren Karaoğlan serisi ve birçok aksiyon filmi ile adından söz ettirdi. Selekman'ın oyunculuk kariyeri boyunca geniş bir yelpazede karakterlere hayat verdiği ve Türk sinemasının çeşitli dönemlerinde izleyicilerle buluştuğu görülüyor. Filmleri ve dizileriyle Türk sinemasına katkı sağlayan Yavuz Selekman, iz bırakan bir oyuncu olarak anılmaktadır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası