Yavuz Bülent BAKİLER


Yavuz Bülent BAKİLER

Şair, Yazar

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

23 NİSAN 1936

DOĞUM YERİ

Sivas

YAŞI

88 yaşında

BURCU

Boğa


Yavuz Bülent BAKİLER Kimdir ?

Yavuz Bülent Bâkiler, 23 Nisan 1936 tarihinde Sivas'ta dünyaya geldi. Azerbaycan Türkü kökenli olan Bâkiler'in ailesi, Karabağ ilçesinden Sivas'a göç etmişti. İlk ve orta öğrenimini Sivas, Gaziantep ve Malatya'da tamamladıktan sonra 1960 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından kısa bir süre Yeni İstanbul gazetesinde çalıştı. TRT Ankara Radyosu Merkez Program Dairesi Başkanlığı'nda raportör olarak görev yaptı ve çeşitli kültür programları hazırlayıp sundu. 1969-1975 yılları arasında Sivas'ta avukatlık yaptı ve aynı zamanda Adalet Partisi'nde il başkanlığı görevini üstlendi. Bu dönemde belediye başkanı ve milletvekili adayı olarak da gösterildi.

1975-1976 yılları arasında Başbakanlık Toprak ve Tarım Reformu Müsteşarlığı'nda hukuk müşaviri olarak çalıştı. Daha sonra Ankara Televizyonu'nda görev aldı ve 1979-1980 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak atanarak hizmet verdi. 12 Eylül Darbesi sonrası müşavir kadrosuna atanmasıyla birlikte 1992 yılına kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda görev yaptı. Bu süre zarfında Başbakanlık Müşaviri olarak da iki yıl boyunca görev aldı ve emekli olduğu 1994 yılına kadar bu görevde bulundu.

Yazı ve şiirle de ilgilenen Bâkiler'in ilk şiiri, liseden mezun olduktan sonra Türk Sanatı dergisinde yayımlandı. Hisar dergisi şairleri arasında da yer aldı. Tercüman ve Türkiye gazetelerinde köşe yazıları yazdı ve 2013 yılında Türkiye gazetesindeki görevinden isteğiyle ayrıldı. Edebiyat alanındaki eserleri arasında "Yalnızlık", "Duvak", "Seninle", "Harman" gibi şiir kitapları bulunmaktadır. Ayrıca gezi notları ve incelemeleri de kaleme almıştır.

Yavuz Bülent Bâkiler, edebi ve entelektüel çalışmalarıyla Türk edebiyatına ve kültürüne önemli katkılarda bulunmuş bir isim olarak bilinmektedir. Eserleri, Türk edebiyatının zengin mirası arasında yer almaktadır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası