Süeda ÇİL


Süeda ÇİL

Oyuncu, Yönetmen

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

25 HAZİRAN 1969

DOĞUM YERİ

Ankara

YAŞI

55 yaşında

BURCU

Yengeç


Süeda ÇİL Kimdir ?

Süeda Çil, Türk oyuncu ve yardımcı yönetmen olarak bilinir. 11 Mayıs 1969'da Ankara'da doğan Çil, özellikle Adile Teyze gibi filmlerde ve Kaygısızlar, Üzgünüm Leyla, Sihirli Annem, Selena, Hepsi 1 ve Benim Annem Bir Melek gibi dizilerdeki rolleriyle tanınmaktadır.

İstanbul Şehir Tiyatroları'nda sanatını icra eden Çil, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun olduktan sonra 1990 yılında Şehir Tiyatroları kadrosuna katıldı. Ayrıca, Başar SABUNCU, Orhan ALKAYA, Şükrü Türen ve Neşe Erçetin gibi tanınmış yönetmenlere yardımcı yönetmenlik yapmıştır.

Çil'in sahip olduğu ödüller arasında 8. Ankara Film Festivali'nde Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu ödülü, Sokaktaki Adam filmiyle kazandığı ödülle dikkat çekmektedir. Ayrıca İzmir Film Festivali'nde Onur Ödülü'ne layık görülmüştür.

Tiyatro kariyeri boyunca Vişne Bahçesi, Sekiz Kadın, Palto, Kanlı Düğün gibi önemli oyunlarda rol almış olan Süeda Çil'in, sinema ve dizi filmografisi de oldukça zengindir. Son dönemde Gönül Dağı, Kardeşlerim ve İyilik gibi yapımlarda da yer almıştır.

Süeda Çil, Türk tiyatrosu ve televizyon dünyasında önemli bir yer edinmiş ve kariyeri boyunca pek çok farklı karaktere hayat vermiştir.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası