Savaş YURTTAŞ


Savaş YURTTAŞ

Sinema Oyuncusu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1944

DOĞUM YERİ

Kayseri

ÖLÜM TARİHİ

8 NİSAN 2002 (58)

BURCU


Savaş YURTTAŞ Kimdir ?

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde doğan sanatçı, eğitim gördüğü İstanbul Üniversitesi'nden mezun olmadan önce, İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu’nda, Sermet ÇAĞAN’ın “Ayak Bacak Fabrikası” adlı oyunu ile sanat hayatına başladı.

Ulvi URAZ Tiyatrosu, Türk Öğretmenler Sendikası Tiyatrosu, Ankara Halk Oyuncuları, Ankara Sanat Tiyatrosu, Ankara Birlik Tiyatrosu ve Ankara Ekin Tiyatrosu’nda görev alan Yurttaş, TRT’de yayınlanan "Bizimkiler" dizisiyle üne kavuştu.

Savaş Yurttaş, ayrıca "5 Dakika", Aziz NESİN'in "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz", "Yazlıkçılar" ve "Oğlum Adam Olacak" adlı dizilerde rol aldı. Sanatçı, bunların dışında Türk sinemasında ses getiren filmlerde de oynadı: Sürü, Yılanların Öcü, 72. Koğuş, Sarı Mersedes bunlardan bazılarıdır.

Ankara Halk Oyuncuları Tiyatrosu’nda; “Devri Süleyman”, “141. Basamak” ve “Teneke”, Ankara Sanat Tiyatrosu’nda; “Durant Bulvarı”, “403. Kilometre”, “Heykel” adlı oyunlardaki rolleriyle tiyatro dünyası izleyicilerinde önemli izler bıraktı.

1981 yılında sinema yazarlarının "En iyi yardımcı oyuncu ödülü"nü alan oyuncu, en son 2001'de Şellale adlı filmde rol aldı. 57 yaşında, tedavi gördüğü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2002 yılında yaşama veda etti.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası