Füsun ERBULAK


Füsun ERBULAK

Oyuncu, Yazar

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

25 HAZİRAN 1943

DOĞUM YERİ

İstanbul

YAŞI

81 yaşında

BURCU

Yengeç


Füsun ERBULAK Kimdir ?

Füsun Erbulak, 25 Haziran 1943 tarihinde İstanbul’da doğdu. Türk sinema ve tiyatro sanatçısı, yazar ve çevirmen olarak tanınmaktadır. Notre Dame de Sion ve İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun olan Erbulak, sanat hayatına 1962 yılında Dormen Tiyatrosu'nda adım attı. Burada eşi Altan ERBULAK ile tanışıp evlendi. Koca Mustafa Paşa Çevre Tiyatrosu, Fikret HAKAN Tiyatrosu, Hadi ÇAMAN Yeditepe Oyuncuları gibi tiyatro topluluklarında da sahne aldı. 1955 yılında ilk film yönetmenliğini yaptı. Türkiye Sosyalist İşçi Partisi (TSİP) saflarında yer aldı.

Altan Erbulak ile evliliği bir süre sonra sona erdi, ancak daha sonra tekrar bir araya geldiler. 1984'te yayımladığı Altmış Günlük Bir Şey ve 1986 tarihli Burgu adlı kitapları, içerikleri nedeniyle müstehcenlik gerekçesiyle toplatıldı. Erbulak ayrıca çeşitli gazete ve dergilerde yazarlık yapmanın yanı sıra kitap çevirileri de gerçekleştirdi. Ünlü oyuncu Sevinç Erbulak'ın annesidir.

2014 yılında kurulan Erbulak Evi'nde oyunculuk eğitimi veren Füsun Erbulak, uzun yıllar süren sanat kariyerinde pek çok tiyatro oyununa imza atmıştır. Başlıca oyunları arasında Aşk Zinciri (1964), Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu (1965), Cengiz Han’ın Bisikleti (1966), İkiz Kardeşim David (1983) gibi yapımlar bulunmaktadır.

Füsun Erbulak, sinema kariyerinde de aktif olmuş ve Ebediyete Kadar (1955), Güzel Bir Gün İçin (1965), Küçük Mutluluklar (1987) gibi yapımlarda yer almıştır. Uzun ve çeşitli bir sanat yaşamı boyunca Türk tiyatro ve sinemasına önemli katkılarda bulunmuş olan Erbulak, Türkiye'de tiyatro ve edebiyat alanındaki etkisini sürdürmektedir.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası