Ertem GÖREÇ


Ertem GÖREÇ

Yönetmen

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

19 ARALIK 1931

DOĞUM YERİ

Bursa

ÖLÜM TARİHİ

12 MART 2021 (90)

BURCU

Yay


Ertem GÖREÇ Kimdir ?

Ertem Göreç, Türk millî basketbolcu, yönetmen, senarist ve kurgucu olarak 19 Aralık 1931 tarihinde Bursa'da doğdu. Hayatına sinema dünyasına ilgi duyarak devam eden Göreç, ortaöğrenimini yarıda bırakarak küçük yaşlarda montaj işlerine katıldı. Sinemada 10 yıl boyunca çeşitli küçük görevlerde çalıştı ve önemli filmlerde yönetmen yardımcılığı yaptı.

1959 yılında ilk filmi olan "Kanlı Sevda"yı yöneten Ertem Göreç, ardından "Otobüs Yolcuları" ve "Karanlıkta Uyananlar" gibi filmlerle dikkat çekti. Oyunculuk da deneyimleyen Göreç, beş filmin kurgusunu üstlenerek 1980'lerin sonlarına kadar aktif olarak film çekmeye devam etti. Kendi yazdığı senaryolarla tanınan Göreç, Türk sinemasına önemli katkılarda bulundu ve Orhan Günşiray'ı sinemaya kazandırdı.

Türk sineması hakkındaki düşüncelerini belirten Ertem Göreç, bir röportajında "Türk sinemasından memnun değilim. Rayına oturmamış bir toplumun tipik keşmekeşi her sahada kendini hissettirmekte. Çareyi hepsine birden bulmak gerek" şeklinde ifade etti.

Ertem Göreç, 12 Mart 2021 tarihinde, İstanbul'da bulunan Kartal Yakacık'taki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanatçı Yaşam Evi'nde hayatını kaybetti.

Filmografisinde yer alan önemli eserleri arasında "Karanlıkta Uyananlar" ile 2. Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi 3. Film ödülünü, "Pamuk Prenses Ve 7 Cüceler" ile 8. Altın Portakal Film Festivali'nde yine En İyi 3. Film ödülünü kazandı. Ayrıca, 1999 Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde Sinema Onur Ödülü'ne ve 2010 Altın Portakal Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü'ne layık görüldü.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası