Bahriye ÜÇOK


Bahriye ÜÇOK

Tarihçi, Siyaset Bilimci, Milletvekili

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1919

DOĞUM YERİ

Trabzon

ÖLÜM TARİHİ

6 EKİM 1990 (71)

BURCU


Bahriye ÜÇOK Kimdir ?

1919'da Trabzon'da dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Ordu'da okudu. Ardından Kandilli Kız Lisesi'ni bitirdi. Yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Ortaçağ Türk-İslam Tarihi Bölümü'nde tamamladı. Aynı zamanda Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü'nü de tamamladı.

Eğitiminin ardından on bir yıl boyunca Samsun ve Ankara'da on bir yıl lise öğretmenliği yaptı. Sonra akademik hayata başladı. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde ilk kadın öğretim üyesi oldu.

Arapça ve Farsça'yı iyi derecede bilen Üçok, Kur'an-ı Kerim'e bağlı kalarak İslam dinini çağdaş, gerçekçi ve dinin özünde bulunan hoşgörüyle yorumladı. Bu nedenle tehditler almaya başladı ve kendini güvende hissetmediği için akademik çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı.

Cumhurbaşkanı Cevdet SUNAY tarafından kontenjandan senatör seçildi ve beş yıl boyunca Cumhuriyet Senatosu divan üyeliği yaptı.

12 Eylül darbesinin ardından Halkçı Parti'nin kurucu üyesi oldu. 1983 seçimlerinde HP'den Ordu milletvekili olarak TBMM'ye girdi.

Televizyonda yapılan bir açık oturumda, "İslam'da örtünmenin ve oruç tutmanın zorunlu olmadığı" iddialarına dayanan açıklamalarından sonra tepki çekti ve tehditler almaya başladı.

6 Ekim 1990 günü Ankara'nın Çankaya ilçesindeki Köroğlu Caddesi'nde bulunan evine, Kargo tarafından ulaştırılan ve gönderici olarak İlmî Araştırmalar Vakfı'nın göründüğü kitap paketini aldı. Paketi kapısının önünde açmaya çalışırken, paketin içine yerleştirilmiş olan bomba patladı.

Ağır yaralı olarak Hacettepe Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne kaldırıldı, fakat hayatını kaybetti.

"İslam'dan Dönenler ve Yalancı Peygamberler", "İslam Devletlerinde Türk Naibeler ve Kadın Hükümdarlar", "Atatürk’ün İzinde Bir Arpa Boyu", "Şeriat Sarmalında Türkiye / Demokrasi Kitaplığı" isimli kitapları vardır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası