Yasemin ALLEN


Yasemin ALLEN

Oyuncu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

10 TEMMUZ 1989

DOĞUM YERİ

Londra, İNGİLTERE

YAŞI

35 yaşında

BURCU

Yengeç


Yasemin ALLEN Kimdir ?

Yasemin Kay Allen, 10 Temmuz 1989'da Londra'da doğmuş İngiliz asıllı Türk oyuncu ve şarkıcı Suna YILDIZOĞLU'nun kızı olarak dünyaya gelmiştir. Annesi Türk vatandaşı olan Suna Yıldızoğlu, Türk oyuncu Kayhan YILDIZOĞLU ile evliliğinden sonra Türk vatandaşlığını kazanmıştır. Bu nedenle Yasemin, etnik olarak Türk olmamasına rağmen Türk vatandaşıdır. %50 İngiliz ve %25 Avustralya kökenine sahip olan Yasemin, Türkiye-İngiltere çifte vatandaşıdır.

Yasemin, üç aylıkken ailesiyle birlikte Türkiye'ye gelmiş ve ilk öğrenimini burada tamamlamıştır. Ancak 11 yaşında annesiyle birlikte Avustralya'ya taşınmıştır. Lise yıllarında çeşitli sanat dersleri almış ve Queensland Üniversitesi sinema televizyon bölümünden burs kazanmıştır. On sekiz yaşında Türkiye'ye dönerek Müjdat Gezen Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nü bitirmiştir.

Kariyerine 2008'de L'Oréal'in yeni yüz yarışmasında finalist olarak başlayan Allen, aynı yıl Elif dizisinde annesiyle birlikte başrol oynamıştır. Ardından çeşitli dizilerde ve filmlerde rol almıştır. Özellikle Su ve Ateş filmindeki Yağmur karakteriyle sinema dünyasına adım atmıştır. 2014 yılında Muhteşem Yüzyıl dizisinde "Defne Sultan" rolüyle tanınmıştır. Ayrıca 2019-2020 yılları arasında Strike Back dizisinde başrol oynamıştır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası