Renç KOÇİBEY


Renç KOÇİBEY

Ralli Pilotu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1942

DOĞUM YERİ

İstanbul

ÖLÜM TARİHİ

9 ŞUBAT 1993 (51)

BURCU


Renç KOÇİBEY Kimdir ?

Renç Koçibey, 1 Ocak 1942'de İstanbul'da doğdu. Saint Joseph Lisesi'nden mezun olmadan önce bir süre Fransa'da yaşadı. Motosiklet tutkusu genç yaşta başladı ve bu tutkuyla ralli dünyasına adım attı. İlk ralli deneyimini 1968'de Anadol ile yaşayarak Türkiye'deki ilk zaferini elde etti. Bu başlangıcın ardından Türkiye Rallisi'ni defalarca kazanarak adını bu alanda duyurdu. Özellikle zorlu hava koşullarında ve yokuş aşağı sürüşlerdeki üstün performansıyla tanınıyordu.

Başarıları arasında 1984'te elde ettiği Balkan Şampiyonluğu ve 1988'de dünyanın en iyi Mitsubishi pilotu seçilmesi yer alıyordu. Ayrıca iki kez Paris-Dakar Rallisi'ne katılarak uluslararası alanda da kendini kanıtladı. Evli ve iki kız çocuğu babası olan Koçibey, spor kariyerine odaklanırken aile hayatını da sürdürmeyi başardı.

Ancak, Ali Sipahi Rallisi için İzmit civarında hazırlık yaparken geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti. Bu trajik olay, Türkiye ralli dünyasında derin bir üzüntüye sebep oldu ve Koçibey'in hatırası motorsporları tutkunları tarafından her zaman saygıyla anıldı.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası