Ragıp SAVAŞ


Ragıp SAVAŞ

Oyuncu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

24 EKİM 1966

DOĞUM YERİ

Kocaeli

YAŞI

58 yaşında

BURCU

Akrep


Ragıp SAVAŞ Kimdir ?

Ragıp Savaş, İzmit'te 24 Ekim 1966'da doğmuştur. İlköğrenimini 1972-1977 yılları arasında İsmet İnönü İlkokulu'nda tamamlamıştır. Ardından 1977-1980 yıllarında Merkez Ortaokulu'na devam etmiştir. Lise eğitimini ise 1980-1983 yılları arasında İzmit Lisesi'nde almış ve mezun olmuştur. Lise yıllarında amatör olarak voleybol oynamış, daha sonra Eczacıbaşı SK takımına transfer olarak profesyonel voleybol kariyerine adım atmıştır.

1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'ne giren Ragıp Savaş, 1990 yılında yüksek dereceyle mezun olmuştur. Aynı yıl kurulan Türkiye'nin 3. Ödenekli Tiyatrosu olan Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda profesyonel sanat yaşamına başlamış ve genç yaşta bu tiyatronun kurucularından biri olma fırsatını yakalamıştır.

Sanatçının kariyerindeki ilk oyun deneyimi, 1990 yılında Aziz NESİN'in yazdığı ve Ahmet GÜLHAN'ın yönettiği "Demokrasi Gemisi" ile başlamıştır. Aynı sezon, Nazım HİKMET'in yazıp Kenan IŞIK'ın yönettiği "İvan İvanoviç Var Mıydı Yok Muydu?" adlı oyunda başrolde Petrof karakterini canlandırarak uluslararası alanda önemli ödüller kazanmıştır.

Ragıp Savaş, Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda birçok tiyatro oyunu ve müzikalde rol almıştır. Ayrıca dünyaca ünlü Gürcistan Rustaveli Tiyatroları'nın Genel Sanat Yönetmeni olan Robert Sturua ile Sofokles'in "Antigone" eserinde Kreon karakterini oynamış ve bu performansıyla uluslararası alanda da büyük beğeni toplamıştır.

Sanatçı, 1998-2002 yılları arasında Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda Genel Sanat Yönetmeni Müşfik KENTER'in yardımcılığını ve Yönetim Kurulu üyeliğini üstlenmiştir. 2004 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediye Şehir Tiyatrosu'nun Genel Sanat Yönetmenliği'ne vekaleten atanmış ve halen bu görevini sürdürmektedir.

Sinema kariyerine 2004 yılında "Neredesin Firuze" adlı filmle adım atan Ragıp Savaş, özel televizyon kanallarında da çeşitli dizilerde rol almaktadır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası