Özdemir BİRSEL


Özdemir BİRSEL

Yönetmen

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1929

DOĞUM YERİ

İzmir

ÖLÜM TARİHİ

8 OCAK 2006 (77)

BURCU


Özdemir BİRSEL Kimdir ?

1929 yılında İzmir’de dünyaya gelen film yönetmeni, aynı zamanda senaristlik ve yapımcılık da yaptı. 1951 yılında kardeşi Nüzhet Birsel ile birlikte Birsel Film adı ile film şirketi kurdu. Sinema alanına yönelen Özdemir Birsel, sonraları kendisi Hisar Film şirketini kurdu. 1955 yılında senaryo yazarlığına başladı.

7 Mayıs 1961 tarihinde sinema oyuncusu Belgin DORUK ile evlendi. Çiftin 1967 yılında Aydın Birsel isminde bir çocukları oldu. Birçok belgesel film çekimi de gerçekleştiren Özdemir Birsel, eşinin de dahil olduğu Küçük Hanımefendi film serisi ile ticari ve sanatsal başarı kazandı.

1973 yılında Yunus EMRE filminde yapımcılığın yanı sıra ilk defa yönetmenlik yaptı. Dokuz Dağın Efesi, Küçük Hanımefendi, Haremde Dört Kadın, Kanlı Nigar, Yedi Kocalı Hürmüz gibi birçok filmin yapımcılığını üstlendi.

1991 yılında TRT için Geçmişe Açılan Pencere belgeselini hazırladı. Hababam Git Hababam Gel, Aşkın Gözü Kördür, Dudaktan Kalbe, Hep O Şarkı, Hayat Bazen Tatlıdır gibi eserlerin yapımcılığını yapan yönetmen, 8 Ocak 2006’da İstanbul’da vefat etti.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası