Özdemir ASAF


Özdemir ASAF

Şair

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

11 HAZİRAN 1923

DOĞUM YERİ

Ankara

ÖLÜM TARİHİ

28 OCAK 1981 (58)

BURCU

İkizler


Özdemir ASAF Kimdir ?

Halit Özdemir Arun, bilinen adıyla Özdemir Asaf, 11 Haziran 1923'te Ankara'da dünyaya geldi. Babası Mehmet Asaf Şura-yı Devlet'in üyelerindendi ve ailesinin entelektüel çevresinde büyüdü. Galatasaray Lisesi'nde başladığı eğitimine 1930'da babasının vefatı sonrasında Kabataş Erkek Lisesi'nde devam etti. Eğitimine paralel olarak Hukuk, İktisat ve Gazetecilik Fakülteleri'nde bir süre öğrenim gördü. Bu dönemde Tanin ve Zaman gazetelerinde çalışarak edebi yeteneğini geliştirdi.

Servet-i Fünûn (Uyanış) dergisindeki ilk yazısıyla edebiyat dünyasına adım atan Asaf, 1951'de Sanat Basımevi'ni kurdu ve eserlerini Yuvarlak Masa Yayınları adı altında okurla buluşturdu. Aynı zamanda 1962'de kurulan Temel Hakları Yaşatma Derneği'nin kurucularından biri oldu, sosyal sorumluluk projelerine katkı sağladı.

Özdemir Asaf'ın özel hayatı da edebi başarıları kadar renkliydi. İlk eşi Sabahat Selma Tezakın'dan Seda adında bir kızı, ikinci eşi Yıldız Moran'dan ise Gün, Olgun ve Etkin adında üç oğlu oldu.

Şairliği, edebi çevrelerdeki takdiri ve okurların sevgisiyle şekillendi. Eserleri arasında "Dünya Kaçtı Gözüme," "Sen Sen Sen," "Nasılsın," ve "Çiçekleri Yemeyin" gibi kitaplar öne çıktı. Ölümünden sonra da eserleri yayımlanmaya devam etti; "Bugün ve Bugün," "Benden Sonra Mutluluk," ve "Çiçek Senfonisi" gibi kitapları okurlarla buluştu.

Özdemir Asaf, ölümünün ardından da eserleriyle anıldı. Toplu şiirlerinden "Yalnızlığa Övgü," "Lavinia," ve "Etika" ile birlikte "Yuvarlağın Köşeleri" ve "Dün Yağmur Yağacak" gibi öykü ve denemeleri yayımlandı. Ayrıca, Oscar Wilde'ın "Reading Zindanı Baladı" adlı kitabını Türkçe'ye çevirdi.

Onun eserleri, ölümünden sonra da edebi dünyada önemli bir yer edindi ve okurların kalbinde ölümsüzleşti.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası