Necla NAZIR


Necla NAZIR

Oyuncu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

16 NİSAN 1956

DOĞUM YERİ

İskeçe, YUNANİSTAN

YAŞI

68 yaşında

BURCU

Koç


Necla NAZIR Kimdir ?

Necla Nazır, 16 Nisan 1956'da İskeçe'de doğdu. Türk oyuncu ve şarkıcı olarak tanınan Nazır, sinema dünyasına adım atmadan önce bir fabrikada işçi olarak çalışıyordu. Yeşilçam'a 16 yaşında "Ben Doğarken Ölmüşüm" filmiyle adım atan Nazır, sektörde güzellik ve masumiyet simgesi olarak bilinir.

Ferdi TAYFUR ile uzun yıllar birlikte olan Necla Nazır'ın Tuğçe Tayfur adında bir kızı bulunmaktadır. Ancak 2007 yılında Ferdi Tayfur ile ilişkisi sona ermiştir. Yeşilçam yıllarının ardından Nazır, muhafazakar bir yaşam tarzı benimseyerek başörtüsü takmaya başlamıştır. Eski partneri Ferdi Tayfur ile ayrılıklarını, "Kapandıktan sonra Ferdi Bey’de biraz soğukluk olmuştur herhalde" şeklinde tanımlamıştır.

Necla Nazır, bir dönem "Hanımlar Buyurun" adlı bir televizyon programını sunmuştur. 2018 yılında 54. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü'ne layık görülmüştür.

Oyuncunun filmografisi oldukça geniştir. 1973 yılında "Ben Doğarken Ölmüşüm" ile başlayan kariyeri, pek çok önemli yapımda yer almasını sağlamıştır. "Alev", "Kan", "Bir Yudum Mutluluk", "O Bir Melekti" gibi filmlerde başarılı performanslar sergilemiştir.

Müzik kariyerinde de aktif olan Necla Nazır'ın "Sende… Uzadı Geceler" adlı bir albümü bulunmaktadır. Sanat yaşamı boyunca pek çok ödül kazanmıştır. 2012'de Sinema Yazarları Derneği'nden özel bir ödül almış ve 2017'de Uluslararası Antalya Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü'ne layık görülmüştür.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası