Müşerref AKAY


Müşerref AKAY

Şarkıcı

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1 MAYIS 1952

DOĞUM YERİ

İstanbul

YAŞI

72 yaşında

BURCU

Boğa


Müşerref AKAY Kimdir ?

Müşerref Akay, 1 Mayıs 1952 tarihinde İstanbul'da doğmuş bir Türk şarkıcı ve oyuncudur. Annesi Nebahat Akay olan Akay, genç yaşta sanat kariyerine adım atmıştır. 14 yaşındayken Hürriyet gazetesinin düzenlediği ses yarışmasına katılarak dikkat çekmiş ve müzik hayatına başlamıştır. Sinema kariyerine de erken bir dönemde adım atan sanatçı, 1971 yılında Yılmaz Güney'in "Baba" filminde rol almıştır.

1983 yılında eski eşi Mahmut Tezcan'ın yapımcılığını üstlendiği "Türkiyem" adlı filmde başrol oynamış ve aynı yıl kendi bestesi olan "Türkiyem" şarkısı ile ün kazanmıştır. 1984'te Yılmaz GÜNEY'in yönettiği "O'na Çirkin Kral Derlerdi" filminde de rol almıştır. TRT tarafından çekilen "Türkiyem" şarkısının müzik videosu, Türk televizyonlarında ilk kez bir yerli şarkı için yapılmış bir video klip olarak yayınlanmıştır.

Özel hayatına gelince, Müşerref Akay ilk evliliğini 1969 yılında Mahmut Tezcan ile yapmış ve bu evlilikten iki oğlu olmuştur. Daha sonra İlhan Kaprol ile olan evliliği 1994 yılında sona ermiştir. 2000 yılında Azeri Ekber Gence ile evlenmiş, ancak 2003 yılında boşanmıştır. Son evliliğini 2009 yılında sigortacı Emin Atalay ile yapmış, fakat 2012 yılında boşanmıştır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası