Mert YÜCEL


Mert YÜCEL

Müzisyen, Yapımcı

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1977

DOĞUM YERİ

İstanbul

YAŞI

47 yaşında

BURCU


Mert YÜCEL Kimdir ?

Mert Yücel, 1977 yılında İstanbul'da doğdu. Türk yapımcı, DJ, müzisyen ve yazar olarak tanındı. Kariyerine Kod Müzik etiketiyle çıkardığı "His" adlı elektronik müzik albümü ile 1999'da başladı, bu albüm Türkiye'de yayınlanan ilk house tarzı albümlerden biriydi. Müzik kariyerindeki başarılarıyla beraber İstanbul'daki kulüplerde DJ'lik yapmaya başladı.

Dj'lik yanı sıra yapımcı olarak da faaliyet gösteren Yücel, 2002'de Kaos Records için Underground Sound Of Lisbon'un "so get up" parçasını remixleyerek uluslararası alanda tanındı. Bu remix, büyük DJ'ler tarafından dünya çapında çalındı ve geniş bir başarı elde etti. Bu başarının ardından birçok plak şirketinden teklifler aldı ve Subversive Records, Choo Choo Records, Baroque Records gibi önemli plak şirketleriyle çalışarak 21 adet liste başarısı kazanan plak yayınladı.

2005 yılında kendi plak şirketi olan DeepXperience Productions'ı kuran Yücel, kendi prodüksiyonlarının yanı sıra tanınmış isimlerin parçalarını da bu etiket altında yayınladı. Aylin ASLIM ile gerçekleştirdiği "dreamer" ve "heavy addictive" isimli parçaları Kuzey Amerika'nın önde gelen elektronik müzik listesi Balance Promote'da yüksek sıralara yükseldi.

Ayrıca Rachel Starr'ı müzik dünyasına kazandırarak yapımcı Lance Jordan'ın yeni projesi Marta Chapman'ın "Shine Forever" parçasını remixledi. Bu süreçte 2004-2006 yılları arasında Tempo dergisinde müzikle ilgili haftalık köşe yazıları kaleme aldı.

2019'da Soner SARIKABADAYI 'ya ait "Bırakma Kalbimi" isimli Türkçe tekliyi Pdnd Müzik etiketiyle yayınladı ve kısa sürede dijital platformlarda 200.000'den fazla dinlenme elde etti. Yurt dışında 90'dan fazla single yayınladıktan ve yerli pop şarkıcıları için remiksler yaptıktan sonra 2020'de İngiliz city soul recordings etiketiyle 14 parçalık bir DJ mix albümü piyasaya sürdü.

Bu süreçte birçok ülkede konserler veren Yücel, halen Radio FG 93.7 FM'de pazartesi günleri saat 21:00'da yayınlanan "Club FG Show with Mert Yücel" adlı programını 16 yıldır sürdürmektedir.

Mert Yücel, kariyeri boyunca sayısız başarılı prodüksiyon ve DJ performansıyla Türkiye'de ve uluslararası platformlarda tanınmış ve sevilmiş bir isim olmuştur.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası