Melike DEMİRAĞ


Melike DEMİRAĞ

Oyuncu, Şarkıcı

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

3 HAZİRAN 1986

DOĞUM YERİ

İstanbul

YAŞI

38 yaşında

BURCU

İkizler


Melike DEMİRAĞ Kimdir ?

Melike Demirağ, Türk şarkıcı ve oyuncu olarak 3 Haziran 1956 tarihinde İstanbul'da doğdu. Annesi, ünlü caz şarkıcısı Rüçhan ÇAMAY, babası ise film yapımcısı Turgut DEMİRAĞ'dır. Demirağ, eğitimine Üsküdar Türk Kız Koleji'nde başladı ve buradan mezun oldu. Sanat kariyerine 1971 yılında babasının yönetmenliğini yaptığı "Üç Kızgın Cengaver" filmi ile adım attı.

1974 yılında, henüz 18 yaşındayken Yılmaz GÜNEY'in yönettiği ve başrolünü paylaştığı "Arkadaş" filmi ile büyük bir çıkış yakaladı. Filmde seslendirdiği aynı adı taşıyan şarkı, dönemin en sevilen şarkıları arasına girmiş ve onu geniş kitlelere tanıtmıştı.

Sanatçının hayatında önemli bir döneme işaret eden 1978 yapımı "Sürü" adlı filmde Tarık AKAN ile başrolü paylaşarak performansıyla dikkat çekti. Ancak, 1980 askeri darbesi nedeniyle 17. Altın Portakal Film Festivali yapılamadığı için ödül töreni 31 yıl sonra 2011 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde gerçekleşti ve Demirağ, en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü.

Sanatçı, 1978 yılında Grup Sextet ile birlikte katıldıkları Eurovision Türkiye elemelerinde "İnsanız Biz" adlı şarkı ile ikinci oldu. Ancak, 1980 askerî darbesinin ardından siyasi görüşleri nedeniyle yurt dışına çıktı ve uzun yıllar Almanya'da yaşadı. Bu süre zarfında çeşitli ülkelerde konserler verdi ve mücadeleci şarkılarıyla tanındı.

Almanya'da yaşarken, eşi Şanar Yurdatapan ile hazırladığı "İstanbul'da Olmak: Anadolu" adlı albüm, özellikle yurda dönemeyen kişilerin duygularını anlatan "İstanbul'da Olmak" şarkısı ile büyük ilgi gördü. Ancak, albüm Türkiye'de yasaklandı ve 1989 yılına kadar bu yasak devam etti. Türkiye'ye dönmeye karar veren Demirağ, Alman vatandaşlığına geçerek 1991'de Türkiye'ye döndü ve 1992'de yurttaşlığı iade edildi.

Sanatçı, Türkiye'ye döndükten sonra Şanar Yurdatapan'dan ayrıldı ve klip yönetmeni Orhan Çetin'le evlendi. 2009 yılında "Geri Dönüşüm" adlı albümüyle müzik sahnesine geri döndü ve albümü 2020 yılında dijital platformlarda yer aldı.

Melike Demirağ'ın kariyeri, politik şarkıları, oyunculuğu ve mücadeleci duruşuyla Türkiye'nin müzik ve sinema dünyasında önemli bir yer edinmiştir.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası