Halid Ziya UŞAKLIGİL


Halid Ziya UŞAKLIGİL

Roman Yazarı

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1866

DOĞUM YERİ

İstanbul

ÖLÜM TARİHİ

27 MART 1945 (79)

BURCU


Halid Ziya UŞAKLIGİL Kimdir ?

1866 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Eğitim yaşamına mahalle mektebinde başladı sonra askeri eğitim almaya başladı. Babasının işlerinin bozulması nedeniyle ailesiyle birlikte İzmir'e taşındı.

İzmir Rüştiyesi öğrencisiyken ünlü bir avukattan Fransızca dersleri aldı. Daha sonra Avustralyalı Katolik Rahiplerinin yönettiği Mechitariste Misyoner Okulunda eğitim gördü. İzmir Rüştiyesinde ve Osmanlı Bankasında çalışırken İzmir Lisesinde Fransızca ve edebiyat öğretmenliği yaptı ve sonrasında çalıştığı bankada müdüriyet başkatibi oldu.

Fransız edebiyatını yakından tanıyıp çeviriler yaptı. Geçimini sağlamak için farklı mesleklerle uğraştı. Bankacılık ve edebiyat öğretmenliği yaptı.

Halid Ziya Uşaklıgil ilk olarak Hizmet gazetesinde eserlerini yayınladı. 1889 yılında gittiği Paris'e yönelik izlenimlerini İstanbul'da Filip Efendinin çıkardığı Vakit Gazetesinde yayımladı. Yazar sadece düz yazı değil şiir ve tiyatro türünde de eserler yazdı.

Servet-i Fünun Osmanlı edebiyatının en önemli isimlerinden biridir. Halid Ziya Uşaklıgil Garbdan Şarka Seyyale-i Edebiye Fransız edebiyatı üzerine değerlendirmesinden oluşmuş bir eseridir. Bu eser Türkçe olarak yayınlanmış Fransız edebiyatı üzerine yazılmış ilk eser unvanını taşımaktadır.

27 Mart 1945 yılında İstanbul Yeşilköy'de hayatını kaybetti

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası