Barış PEHLİVAN


Barış PEHLİVAN

Gazeteci, Yazar

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

10 TEMMUZ 1983

DOĞUM YERİ

İstanbul

YAŞI

41 yaşında

BURCU

Yengeç


Barış PEHLİVAN Kimdir ?

Barış Pehlivan, Türk gazeteci ve yazar olarak tanınmaktadır. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Pehlivan, Türkiye siyasetine dair araştırma haberleri ve kitaplarıyla bilinmektedir. Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle çeşitli davalara maruz kalmış ve 2011, 2020 ve 2023 yıllarında cezaevine girmiştir. Halen Marmara Açık Cezaevi'nde bulunmaktadır.

Kariyerine Leman Dergi Grubu'na bağlı kültür sanat dergisi Kaçak Yayın'da muhabir olarak başlayan Pehlivan, daha sonra CNN Türk televizyon kanalında çeşitli belgesellerde çalışmıştır. "Paranın Seyir Defteri", "Şair Ceketli Çocuk: Kazım Koyuncu", ve "Nohut Oda Bakla Sofa" adlı belgesellerde görev almıştır. Ayrıca, Karşı gazetesinde köşe yazarlığı yapmış ve Türkiye'nin çeşitli olaylarına dair dosyalar ve haberler hazırlamıştır.

Pehlivan, Türkiye'nin önemli gazetecilik ödüllerine layık görülmüş ve Nazım HİKMET Kültür ve Sanat Vakfı'nın yönetim kurulu üyeliğini üstlenmiştir. 2007'den 2021'e kadar Odatv.com haber sitesinin genel yayın yönetmenliğini yapmış ve 2021'den itibaren Cumhuriyet gazetesinde köşe yazıları kaleme almıştır.

Gazetecilik kariyeri boyunca birçok dava ile karşılaşmıştır. Özellikle 2011 yılında Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanmış ve 19 ay Silivri Cezaevi'nde tutulmuştur. Odatv davası gibi birçok dava Türkiye'de basın özgürlüğü tartışmalarının odağında olmuştur.

Barış Pehlivan, Türkiye'de ve uluslararası platformlarda önemli ödüller almıştır. Çağdaş Gazeteciler Derneği Rafet GENÇ Haber Ödülü, Yeditepe Üniversitesi En İyi Çıkış Yapan Kitap Ödülü ve Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Yazar Ödülü gibi ödüllerin sahibidir.

Pehlivan'ın kitapları arasında "Sızıntı: Wikileaks’te Ünlü Türkler", "Mahrem: Gizli Belgelerde Türkiye'nin Sırları", "Metastaz" ve "SS" yer almaktadır. Bu kitaplar, yayımlandıkları dönemlerde geniş tartışmalara yol açmış ve çok satanlar listelerinde yer almıştır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası