Ayşe KÖKÇÜ


Ayşe KÖKÇÜ

Oyuncu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

21 MAYIS 1955

DOĞUM YERİ

İstanbul

YAŞI

69 yaşında

BURCU

İkizler


Ayşe KÖKÇÜ Kimdir ?

1955 tarihinde İstanbul'da Kuzguncuk'da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Özel Kadıköy Kız Kolejinde bitirdi. İki yıl İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümünde okudu. 1975 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümüne girdi.

İstanbul Belediye Konservatuarı'nda, Yıldız KENTER, Çetin İPEKKAYA, Melih Cevdet ANDAY, Sabahattin Kudret AKSAL gibi ustalardan tiyatro üzerine eğitim aldı. Konservatuardan mezun olduktan sonra Şehir Tiyatrolarında çalışmaya başladı. "Babanın Gorilleri", "Kurtuluştan Belgeler", "Yollar Tükendi", "Susuz Yaz", "Utanmazın Defteri", "Bahar Noktası", "İki Efendinin Uşağı", "1793", "Vişne Bahçesi", "Lüküs Hayat" (17 yıl aralıksız), "Bir Başkası", "Size Öyle Geliyorsa Öyledir", "Dört Kişilik Bahçe", "Perşembenin Hanımları" isimli oyunlarda, "Sakarca", "Hansel Gretel", "Dans Eden Eşek" isimli çocuk oyunlarında oynadı.

Nedim SABAN Tiyatrosu'nda tek kişilik oyunu "Bir Kadın"'ı sergiledi.

Şener ŞEN'in oynadığı "Çıplak Vatandaş" filmi ile sinemaya başladı. "Aşık oldum", "Yengeç Oyunu", "Gelmeyen Bahar" filmlerinde rol aldı.

1989 yılında başlayıp 2002 yılına kadar Türk televizyonculuk tarihinin en uzun süren dizisi "Bizimkiler" dizisinde Erdal ÖZYAĞCILAR'ın oynadığı asık suratlı Nazan'ın eşi olarak rol aldı. Ahmet KURAL ve Murat CEMCİR ikilisinin oynadığı, fenomen "Kardeş Payı" adlı dizide oynadı. "Tanıklar" adlı dizide Turgut ÖZAL'ın eşi Semra Özal'ı canlandırdı.

"Bir Kadın" oyunu ile Ankara Sanat Kurumu “En iyi kadın oyuncu” ödülü, “Bizimkiler” adlı dizideki Nazan rolü ile Hürriyet Altın Kelebek “en iyi kadın oyuncu” ödülünü aldı.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası