Muhlis Sabahattin EZGİ


Muhlis Sabahattin EZGİ

Besteci, Opera Sanatçısı

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1889

DOĞUM YERİ

Adana

ÖLÜM TARİHİ

10 ŞUBAT 1947 (58)

BURCU


Muhlis Sabahattin EZGİ Kimdir ?

Muhlis Sabahattin Ezgi, Türk besteci ve opera sanatçısı olarak Türk müziği mirasına bağlı eserlerle tanındı. Özellikle 1930'lu yıllarda ülkesinde ilgi gören operetleriyle dikkat çekti. Ayşe Opereti'nin sahnelenmesiyle "Operet Kralı" unvanını kazandı ve yaşamı boyunca birçok operet topluluğunu kurdu ve yönetti. Süreyya Opereti gibi önemli toplulukların da kurucusuydu. Aynı zamanda Türkiye'nin ilk müzikal filmlerinin müziklerini bestelemişti.

Adana'da 1889'da doğan Muhlis Sabahattin, müzik zevkini babasından almıştı. Müziksever bir ailede büyüyen Muhlis, genç yaşta müziğe olan ilgisini keşfetti. İlk bestesini Hicazkâr makamında yapmış ve müziğe olan tutkusu genç yaşta belirginleşmişti. İlk eğitimini Selanik'te tamamladıktan sonra İstanbul'a taşındı ve Galatasaray Lisesi'nde eğitimine devam etti. Burada piyano ve batı müziği dersleri aldı.

Mezun olduktan sonra politika ve basın hayatına adım atan Muhlis, Osmanlı Demokrat Fırkası'nda genel sekreterlik yapmış ve çeşitli gazetelerde çalışmıştı. Ancak hükümete muhalif yazıları nedeniyle soruşturma geçirdi ve sürgün edildi. Bu sürgün döneminde Avrupa'ya kaçtı, müzikle ilgili bir grup kurdu ve turnelere çıktı. I. Dünya Savaşı öncesinde affedilerek İstanbul'a döndü.

İstanbul'a döndükten sonra siyaseti bırakıp tamamen müziğe yöneldi. Şarkılar, operetler, revüler ve müzikaller besteledi. Ülkenin çeşitli bölgelerinde kendi kurduğu topluluklarla müzikal temsiller düzenledi. Özellikle "Muhlis'in Çocukları" adlı operet topluluğu ve sonrasında "Süreyya Opereti" büyük başarı elde etti. Ayşe opereti, 1926'da sahnelenerek Muhlis Sabahattin'in "Operet Kralı" olarak anılmasını sağladı.

1930'larda Türkiye'nin ilk müzikal filmlerinin müziklerini besteledi ve bu yapımlar büyük ilgi gördü. Sanatoryumda geçirdiği bir hastalık sonrasında 1947'de İstanbul'da hayatını kaybetti ve Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Eserleri arasında "Bahar geldi gül açıldı", "Dün gece saz meclisine neden geç geldin", "Pencerenin perdesini aç bana göster yüzünü", film müzikleri arasında ise "Karım Beni Aldatırsa", "Söz Bir Allah Bir", "Milyon Avcıları", "Tosun Paşa" ve "Bir Dağ Masalı" bulunmaktadır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası