Ali İsmail KORKMAZ


Ali İsmail KORKMAZ

Öğrenci

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

18 MART 1994

DOĞUM YERİ

Hatay

ÖLÜM TARİHİ

10 TEMMUZ 2013 (19)

BURCU

Balık


Ali İsmail KORKMAZ Kimdir ?

Ali İsmail Korkmaz, 18 Mart 1994 tarihinde Hatay'da dünyaya geldi. Taksim Gezi Parkı protestolarına destek amacıyla katıldığı yürüyüş sırasında polis ve karşıt görüşlü gruplar tarafından darbedilerek öldürülen genç bir üniversite öğrencisiydi. Türkiye'nin çeşitli illerinde ve ölümünden kırk gün sonra Hatay'da başlayan protesto gösterileri, Ali İsmail Korkmaz'ın adının adalet ve protesto simgesine dönüşmesine neden oldu. Gezi Parkı protestolarında hayatını kaybeden ve yaralananlar için "adalet için adaletten hızlı" sloganıyla yola çıkan Adalet Yürüyüşü ekibi, Eskişehir'e ulaşarak Korkmaz'ın darbedildiği sokağa giderek protesto gerçekleştirdi.

Mahkeme süreci, Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüyle ilgili olarak beşi tutuklu sekiz sanık hakkında "suç kastıyla kasten adam öldürmek" suçundan ömür boyu hapis cezası talep edildiğini gösterdi. Davanın sonunda Mevlüt Saldoğan, "kasten ölüme sebebiyet vermek" suçundan 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz sanık polis Yalçın Akbulut 12 yıl hapis cezasına çarptırılırken, diğer üç sanık yaralama suçundan sekizer yıl hapis cezasına çarptırıldı ve cezaları suça yardım düzeyinde olduğu için indirildi. Diğer polis memurları Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin ise delil yetersizliğinden beraat ettiler.

Ali İsmail Korkmaz'ın ölümü sonrasında, Fikir Kulüpleri Federasyonu'nun katkılarıyla Eskişehir'de heykeli dikildi. Ayrıca, Fenerbahçe taraftarları "Ali İsmail Korkmaz" adlı marşı besteleyerek çeşitli maçlarda söylediler. Kadıköy Belediyesi tarafından Rasimpaşa Mahallesi'nde bulunan eski bir otopark alanı, parka dönüştürülerek Ali İsmail Korkmaz'ın adı verildi. 1907 ÜNİFEB Çukurova Üniversitesi örgütlenmesi tarafından Niğde-Kemerhisar'da Ali İsmail Korkmaz Hatıra Ormanı oluşturuldu. Samandağ Belediyesi tarafından ilçe girişindeki bir köprüye Ali İsmail Korkmaz adı verildi.

Korkmaz ailesi, Ali İsmail Korkmaz Vakfı'nı kurarak öğrencilere, yaşlılara, doğaya, hayvanlara, sanatçılara ve esnafa ulaşan etkinlikler düzenledi ve öğrencilere burs sağladı. Mahkeme sürecinde, Eskişehir 2. İdare Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı'nı, Ali İsmail Korkmaz'ın ailesine 57 bin 180 lirası maddi, 650 bin lirası da manevi olmak üzere toplam 707 bin 180 lira tazminat ödemeye mahkûm etti.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası