Ahmet Taner KIŞLALI


Ahmet Taner KIŞLALI

Siyaset bilimci, Bakan, Yazar

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

10 TEMMUZ 1939

DOĞUM YERİ

Tokat

ÖLÜM TARİHİ

21 EKİM 1999 (60)

BURCU

Yengeç


Ahmet Taner KIŞLALI Kimdir ?

Ahmet Taner Kışlalı, 10 Temmuz 1939'da Tokat'ta dünyaya geldi. Babası Ziraat Bankası veznedarı Hüseyin Hüsnü Bey ve annesi Kilis Kemaliye İlkokulu öğretmeni Lütfiye Hanım'ın oğludur. Abisi Mehmet Ali Kışlalı ve kuzenleri Hıncal Uluç ile Öcal Uluç'tur. İlköğrenimini Kilis Kemaliye İlkokulu'nda tamamladıktan sonra, Kilis Ortaokulu ve ardından 1957 yılında Kabataş Erkek Lisesi'nden mezun oldu.

Kabataş Erkek Lisesi'nden sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne girdi ve eğitimine devam ederken Yeni Gün gazetesinde spor muhabirliği yaptı. Aynı dönemde Yenigün gazetesinde yazı işleri müdürü olarak da görev aldı. Paris Üniversitesi'nde anayasa hukuku ve siyaset bilimi üzerine Modern Türkiye'de Siyasi Güçler başlıklı doktorasını tamamladı. 1968'de Bordeaux'lu Nicole (Nilgün Kışlalı) ile evlendi ve bu evlilikten iki kızı oldu. Hacettepe Üniversitesi'nde siyaset sosyolojisi öğretim üyeliği yaparken, askerlik dönüşü üniversiteye kabul edilmemesi üzerine Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne geçti ve 1972'de doçent unvanını aldı.

Siyasi olarak demokratik sosyalizm ve sosyal demokrasi görüşlerini benimseyen Kışlalı, 1971-1977 yılları arasında Yankı dergisindeki yazılarıyla dikkat çekti ve 1977'de CHP listesinden İzmir milletvekili seçildi. 1978'de Bülent ECEVİT hükümetinde Kültür Bakanı olarak görev aldı ve bu dönemde Ulusal Kültür Dergisi'ni yayımlattı. 12 Eylül 1980 darbesinin ardından Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde siyaset bilimi dersleri vermeye başladı ve 1988'de profesör unvanını aldı.

1991'de Cumhuriyet gazetesinde köşe yazıları yazmaya başladı. Ancak 1995'te eşini kaybettiği bir trafik kazası yaşadı. 1997'de ikinci evliliğini Nilüfer Kışlalı ile yaptı ve bu evlilikten üçüncü kızı dünyaya geldi. Ancak, 21 Ekim 1999'da Ankara'da evinin önünde bombalı bir saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Ölümünden sonra 1999 Sertel Demokrasi Ödülü'ne layık görüldü.

Ahmet Taner Kışlalı'nın ölümü, Türkiye'de siyasi çalkantıları ve özgürlüklerin sınırlanmasını tartışmalı bir şekilde gündeme getirdi. Mezarı Ankara'da Karşıyaka Mezarlığı'ndadır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası