Süha ARIN


Süha ARIN

Yönetmen

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

23 OCAK 1942

DOĞUM YERİ

Balıkesir

ÖLÜM TARİHİ

1 ŞUBAT 2004 (62)

BURCU

Kova


Süha ARIN Kimdir ?

Suha Arın, 23 Ocak 1942'de Balıkesir'de doğdu ve 1 Şubat 2004'te İstanbul'da hayatını kaybetti. Türk akademisyen ve belgesel yönetmeni olarak tanınan Arın, Türk belgesel sinemacılığının önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilir.

Ankara'da ilk, orta ve lise eğitimini tamamlayan Arın, sinema ve televizyon yapımcılığı ve yönetmenliği alanında lisans eğitimini Washington'daki Howard Üniversitesi'nde aldı. Daha sonra, Amerika'daki The American University'de kitle iletişimi, hükümet ve kamu enformasyonu üzerine yüksek lisans derecesi elde etti. Eğitim hayatının ardından 1962 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Öğretici Filmler Merkezi'nde yönetmen ve senarist olarak görev aldı.

Arın, Amerika'da bulunduğu dönemde Capital Film Labs'ta görev yapmanın yanı sıra Amerika'nın Sesi Radyosu ve Uluslararası Sinema TV Merkezi'nde çeşitli görevler üstlendi. Türkiye'ye döndükten sonra çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalıştı ve birçok öğrencinin yetişmesine katkı sağladı.

Belgesel filmleri arasında "Yörük Elif", "Likya'nın Sönmeyen Ateşi" ve "Fırat Göl Olurken" gibi yapımlarla tanınan Arın, filmleri birçok ödülle de taçlandırıldı. Ancak, bazı filmleri sansüre uğradı ve zorluklarla karşılaştı.

Arın, maddi başarı peşinde olmadığını belirterek Amerika'daki bir teklifi geri çevirdi. Türkiye'nin sosyal ve kültürel yapısına uygun olmadığını düşündüğü materyalist bir toplum olduğunu ifade etti.

Suha Arın, aynı zamanda Basın Konseyi, Türsak, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, İletişim Ve Sanat Araştırmaları Vakfı ile Tarih Vakfı'nın kurucu üyelerindendi. Hayatını kaybettiği tarih olan 1 Şubat 2004'te İstanbul'da tedavi gördüğü Haseki Kardiyoloji Enstitüsü'nde vefat etti.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası