Suat DERVİŞ


Suat DERVİŞ

Gazeteci, Yazar

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1905

DOĞUM YERİ

İstanbul

ÖLÜM TARİHİ

23 TEMMUZ 1972 (67)

BURCU


Suat DERVİŞ Kimdir ?

Suat Derviş, 1905 yılında İstanbul'un Moda semtinde doğdu. Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Suat, Hatice Saadet olarak kaydedilse de aslen Suat adını almıştır. Eğitimine özel bir eğitim alarak başlayan Suat, Fransızca ve Almanca öğrenerek genç yaşta çok yönlü bir dil bilgisi edindi. Kadıköy Numune Rüştiyesi ve ardından Darülfünun’da eğitim gördü. Yazmaya olan ilgisi çocukluk yıllarında başladı ve Nazım HİKMET ile arkadaşlığı bu döneme denk gelir. Alemdar gazetesinde yayımlanan ilk eseriyle edebiyat dünyasına adım atan Suat, gazetecilik kariyerine de bu dönemde başladı.

İlk eserleriyle dikkatleri üzerine çeken Suat Derviş, romanları ve hikâyeleriyle toplumun farklı kesimlerinden ilgi gördü. İlk gazetecilik deneyimlerini Alemdar gazetesinde yaşadıktan sonra, 1923 yılında Lozan Konferansı’nı takip etmek üzere Avrupa'ya muhabir olarak giden ilk kadın gazetecilerden biri oldu. Berlin'de bulunduğu dönemde çeşitli yayın organlarında yazılarını yayımlayarak gazetecilik tecrübesini geliştirdi.

Aktif siyasete de ilgi duyan Suat Derviş, Türkiye'ye döndükten sonra Serbest Fırka'ya katılarak siyasi arenada da yer aldı. Ancak, siyasi mücadelesi kısa sürdü ve hapishane deneyimiyle sonuçlandı. Tutuklanmasının ardından çeşitli zorluklarla karşılaşan Suat, gazetecilik kariyerine devam etti ve solcu basının önemli bir ismi haline geldi.

Paris'e yerleşen Suat Derviş, Avrupa'da çeşitli yayın organlarında yazılarını sürdürdü ve eserlerini yabancı dillere çevirterek uluslararası alanda tanınmayı başardı. Ancak, Türkiye'ye dönüşüyle yeniden siyasi baskılara maruz kaldı ve tutuklanma riskiyle karşı karşıya kaldı. Eşinin hapisten çıkmasının ardından Türkiye'ye dönen Suat, son yıllarını yazılarına ve siyasi mücadelesine adadı.

1972 yılında hayatını kaybeden Suat Derviş, Türk edebiyatına ve gazeteciliğine önemli katkılarda bulunmuş, toplumcu gerçekçilik akımının öncülerinden biri olarak anılmaktadır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası