Samim KOCAGÖZ


Samim KOCAGÖZ

Yazar

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

13 ŞUBAT 1916

DOĞUM YERİ

Aydın

ÖLÜM TARİHİ

5 EYLÜL 1993 (77)

BURCU

Kova


Samim KOCAGÖZ Kimdir ?

Samim Kocagöz, 13 Şubat 1916'da Söke'de doğan ve 5 Eylül 1993'te İzmir'de vefat eden Türk romancıdır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nin Türk dili ve edebiyatı bölümünden 1942'de mezun olmuştur. 1942-1945 yılları arasında Lozan Üniversitesi'nde sanat tarihi eğitimi almıştır. Türkiye'ye döndükten sonra İzmir Ticaret Okulu'nda edebiyat, Devlet Konservatuvarı'nda sanat tarihi dersleri vermiştir. Ayrıca Söke'de çiftçilikle uğraşmıştır.

1950'den sonra İzmir'e yerleşen Kocagöz, ilk romanı "İkinci Dünya"yı 1938'de yayımlamıştır. Eserleri Servet-i Fünun, Uyanış, Ses, Hep, Bu Topraktan, Vatan, Fikirler, Yenilikler, Yeditepe gibi dergilerde ve Demokrat İzmir gazetesinde yayımlanmıştır. En bilinen öyküleri arasında "Telli Kavak" ve "Kalpaklılar" bulunmaktadır. "Kalpaklılar" ve "Doludizgin" adlı romanları Kurtuluş Savaşı'nı konu almaktadır.

1950'de Yeni İstanbul gazetesi ve New York Herald Tribune gazetesinin ortaklaşa düzenlediği Dünya Hikâye Yarışması'nda "Sam Amca" öyküsüyle birincilik kazanmıştır. 1989'da "Eski Toprak" romanıyla Orhan KEMAL Roman Armağanı'na layık görülmüştür. Kocagöz, köy ve kasaba insanlarının sorunlarını, günlük yaşamlarını ve duygularını yalın bir dil ve gerçekçi bir tutumla yansıtmıştır. Ölümünden sonra adına bir öykü ödülü konmuştur.

2006-2007 tiyatro sezonunda İzmir Devlet Tiyatrosu, yazarın "Islak Ekmek" adlı oyununu sahnelemiştir. Samim Kocagöz, şair Halil Kocagöz ve öykücü Ferzan Gürel ile kardeştir.

Kocagöz'ün eserleri arasında romanlar "İkinci Dünya", "Bir Şehrin İki Kapısı", "Yılan Hikayesi", "Onbinlerin Dönüşü", "Kalpaklılar", "Doludizgin", "Bir Karış Toprak", "Bir Çift Öküz", "İzmir'in İçinde", "Tartışma", "Mor Ötesi", "Eski Toprak" ve hikayeler "Telli Kavak", "Sam Amca", "Sığınak", "Cihan Şoförü", "Ahmet'in Kuzuları", "Yolun Üstündeki Kaya", "Yağmurdaki Kız", "Alandaki Delikanlı", "Gecenin Soluğu", "Koca Öküzün Ölümü" yer almaktadır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası