Ramiz GÖKÇE


Ramiz GÖKÇE

Karikatürist

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1900

DOĞUM YERİ

İstanbul

ÖLÜM TARİHİ

5 OCAK 1953 (53)

BURCU


Ramiz GÖKÇE Kimdir ?

Karikatürcü ve oyun yazarı olan Ramiz Gökçe, 1900 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Muallim Mektebinde okudu. İlk karikatürünü 16 yaşında çizmeye başladı. İlk karikatürü 1918 yılında şeytan dergisinde yayınlandı.

1919 yılında, Şişli Terakki Lisesi’ne öğretmen olarak atandı. Uzun yıllar burada öğretmenlik görevini sürdürdü. Ramiz Gökçe, Türkiye’de karikatürün yayılması için büyük çaba gösterdi. 1938 yılında Cemal Nadir GÜLER ile karikatür sergileri açtı. 1949 yılında ‘’Salon ve Peri’’ adında iki dergi çıkardı. Ardından yine 1949 yılında ‘’Mizah’’ adlı dergisini çıkardı.

Kendi adını taşıyan karikatür albümleri dışında ‘’Harp Karikatürleri, Yeni Zengin’’gibi dergilerde çıkarttı. Karikatür sanatıyla alakalı pek çok konferans ve seminer verdi. Uzun seneler ders kitabı olarak okutulan ‘’Alfabe’’ yi resimledi. Ramiz Gökçe’nin okurları tarafından en çok benimsenen Tombul Teyze, Sıska Dayı, Çömez gibi karikatür resimleri tipleri yarattı.

Ramiz Gökçe, Evli ve kız babasıydı. Bir dönem felç geçirdi ve büyük oranda iyileşti. 5 Ocak 1953 yılında Dergi dairesinde karikatür çizerken kalp krizi sonucu 53 yaşında hayatını kaybetti.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası