Nedim OTYAM


Nedim OTYAM

Besteci, Müzisyen, Yönetmen

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1919

DOĞUM YERİ

Ankara

ÖLÜM TARİHİ

6 MART 2008 (89)

BURCU


Nedim OTYAM Kimdir ?

1919’da Ankara’da eczacı bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Ankara Devlet Konservatuarı’nın trompet dalını 1942’de bitirdi ve Cumhurbaşkanlığı Filarmoni Orkestrası’nda görev yapmaya başladı. Bir yandan da koro yönetmenliği yapan Nedim OTYAM, Ankara Radyosu “çocuk korosu”nu ve Ankara Halkevi’nin orkestrasını ve korosunu yönetti.

1950’de İstanbul’a yerleşti. “Barbaros Film”’i kurdu ve Türkiye’de yapımı gerçekleştirilen filmlere orkestra müziği desteği verdi. Bu alanda çalışma yapan ilk Türk bestecisi oldu. Aralarında Karanlıkta Uyananlar, İsyancılar, Seyyit Han ve Kaçıklık Diploması'nın da bulunduğu 100'den fazla filmin müziğini besteledi. 1952 yılında, Türk sinemasında toprak ağalığı konusunu işleyen ilk film olan Toprak'ın yönetmen ve yapımcılığını üstlendi.

İstanbul Belediye Konservatuarı’nın müdürlüğünü üstlendi. Bu dönemde konservatuarın Sultanahmet’ten Kadıköy’deki “Hal Binası”na taşınmasını ve bu mekanın bir müzik okuluna uyarlanmasını sağladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünde "Film Müziği" dersleri verdi.

Altın Koza, Altın Portakal, Artemis ödüllerinin yanı sıra 50. Yıl Onur ödülü gibi birçok ödülün sahibi oldu. Sanay OTYAM ile evli olan sanatçı, ressam Fikret OTYAM’ın ağabeyi, müzisyen Ali OTYAM’ın babasıdır.

6 Mart 2008 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası